Inget är omöjligt men visst kan det vara lite trixigt att få låna pengar som student utan övrig inkomst än CSN. Banker tar hänsyn till många faktorer när de beviljar krediter, bl.a. kundens tidigare skötsamhet, finns värdepapper att pantsätta, har kunden sparat månatligen tidigare osv. Dessa faktoorer ger banken en indikation om hur stor cahnsen är att få tillbaka pengarna. Om du tex under flera år sparat 300 kr per månad, ja, då vet banken att du kan avstå pengar på regelbunden basis, du bränner inte allt som kommer i din väg.
Vad som är extra komplicerat när det gäller lån till konsumtion är att de varor lånet finansierar ofta tappar värde väldigt snabbt, alltså är återbetalningstakten ganska hög. datorn du köper för 10 000 kr idag är kanske bara värd hälften om två år, och då vill det till att du betalat hälften av lånet. Minst.
Kontakta din bank, de som jobbar där är människor men de har mycket tydliga regler att följa vid kreditgivning. Vill de inte bevilja dig lånet återstår nog bara att skaffa någon som vill gå i borgen för dig eller att låna av någon du känner. Jag håller tummarna för att du ska kunna få din dator finansierad på något sätt!