mycket av det där kan du få ner priserna på.
Fotograf 5000 kr
Tänk efter vad ni verkligen vill ha för foton. själv vill jag ha ett stort till en tavla. 10-15 små till ett album och sen tackkorten.
vi kommer enbart ha fotograf under vigseln och utanför kyrkan. för detta betalar vi 2500. sen ber vi alla släktingar ta massa kort och bränna på skiva till oss.
Bröllopsklänning 5-6000 kr
Här kan du komma ner massor, köp begagnad, köp icke märkesklänning, sy om en äldre släktings, kanske din mors eller svärmors.
Musik kyrkan 1000 kr
Har ni någon släkting eller vän som är bra på att sjunga?
Vigselring 10 000 kr
Finns många alternativ för att komma ner i pris. köp ring från nätbutik (samma ringar som hos vanliga guldfynd och andra butiker, men billigare), ta gamalt guld och smält ner och gör egen ring.
Brudgummens kläder 1500 kr
hyr kläder eller köp kostym i studenttider då det brukar finnas bra paketpriser.
Tärnaklänning 1000 kr
beror helt på vad man vill ha, men låt tärnan välja själv, ange bara en färg och fråga om det är oki om hon betalar själv, eller om hon redan har en snygg klänning som passar.
Näbbar 1000 kr
samma här, kolla runt, tex laredoute har jättesöta klänningar som passar små näbbar för runt 2-300kr
Naglar 500 kr
svårt o komma ner i pris om du inte gör själv eller har en vän som kan göra. kolla med hudvårdsgymnasier, dom kan ha lägre priser.
Frisör 1500 kr
kontakter eller gör själv. allt beror på vad man vill ha.
Brudbukett 1500 kr
samma som ovan.
Vigselprogram/festprogram 1000 kr
tryck upp själv.
Annons (800 kr)
i likaltidningar brukar det vara gratis
Tackkort 1000 kr
kolla efter paketpris hos fotografen eller kolla på önskefoto där det är billigare
Inbjudningskort/trycksaker 1000 kr
skriv ut själv, mycket billigare.
Bröllopsnatt ?
vi kommer ge 3200 för våran. det är kanske lite dyrt, men då ingår champagne, överaskning, frukost på rummet, jaquzzi, morgonrockar mm och just bröllopsnatten är något vi sattsar regält på. kan säga att vår summa på det du räknar upp ovan är ca 16 000