Jag är ocskå ordenligt laktosintolerant och vägrar därför äta p-piller. Inte för att pillren innehåller laktos, den mängden skulle jag nog överleva med, utan för att säkerheten ju går ner om man får diarré inom några timmar efter att man tagit pillret. Och det händer ju då och då som laktosintolerant, tyvärr. Jag är inte beredd att riskera att bli med barn, så det skulle inte fungera för mig.
Jag provade ringen i närmare ett år, men fick de flesta biverkningar man kan få. Jag fick nog när jag gick upp enormt mycket i vikt och blev rejält deprimerad.
Nu har jag kopparspiral och det funkar. Har mer mensvärk, mellanblödningar ibland (det har jag aldrig haft förut) och lite längre och rikligare mens. Men, den påverkar inte min vikt eller mitt psykiska välmående. :)
P-stav och p-spruta innehåller samma hormoner (enligt min barnmorska - dubbelkolla det!) som p-ringen, så om du inte mår dåligt av den i övrigt kan du vara en av dem som skulle må bra på stav eller spruta.