• fiffinurlig

    Hur mycket ska gästerna betala för övernattningen?

    Vi gifter oss i maj och har hyrt en hel anläggning där det ingår ett antal rum. Detta har vi gjort eftersom vi ville kunna erbjuda ett billigt boende för alla långväga gäster och hoppas också att flera gäster väljer att stanna kvar med oss till dagen efter.
    Vi har altså hyrt hela anläggningen som är en kommunal anläggning som används bla för möten och övernattningar. Det ligger fint vid vattnet och vissa rum har utsikt över Mälaren.

    Eftersom anläggningen inte är något hotell så finns inte frukost utan det måste vi ta via catering eftersom vi inte har någon lust att stå och koka ägg och steka pannkakor på morgonen efter
    Pga. frukostcatering och hög lokalkostnad så måste vi ta ut en avgift av gästerna som vill sova över och undrar nu hur mycket som är rimligt?
    Det som ingår är:
    * Dubbelrum med två enkelsängar (går att sätta ihop) Rummen är nyrenoverade och finns handfat. Toa i korridor.
    * Brunch
    * VIP-korg på rummet med lite bubbel och godis för de gäster som kommer tidigare.
    * Lakan och handdukar fixar vi via en tvättfirma och bäddar kvällen innan..

    Hur mycket skulle du kunna tänka dig att betala för ett sånt rum? Vi vill att många gäster ska välja att sova kvar.

  • Svar på tråden Hur mycket ska gästerna betala för övernattningen?
  • avil

    500/pers-som en billig hotellövernattning!

  • Didaa

    Vi har också bokar rum för några av våra gäster.. hur mycket kostar allt det du har skrivit för pers. eller rum?

  • Zozo

    Vi hade också så; fast i en hel vecka. Vi stod helt för boeandet (lakan ingick och dusch och wc pa varje vaning) och bröllopsmiddagen, som vi caterade. Gästerna fick betala sin resa samt att alla deltog med 100 kr om dagen för maten resten av veckan. Men da lagade vi alla tillsammans och inte med catering.

  • fiffinurlig

    Tack för era svar. Hoppas på flera
    Vill bara förtydliga att vi kommer att vara hyfsat på hemmaplan och vi tar altså inte med våra gäster någonstans där de MÅSTE sova över..Dock har vi en del vänner söderifrån som måste sova någonstans oavsett.. De som bor häromkring KAN altså åka hem om dom vill

  • Ickaflicka

    Våra gäster bor nästan alla inom en och en halv timmes bilresa från festen, där det finns konferensboende. Där kostar boende och frukost med hotellstandard 555 kr per person, och vandrarhemsstandard 255 kr per person. Jag tycker det är helt okej priser, har själv betalat betydligt mer ca 700 kr per person på två bröllop där jag varit gäst. Men jag säger som Didaa, vad kostar det er att erbjuda boende?

  • Ickaflicka

    Just det, skulle tillägga att vi kommer försöka formulera något på inbjudan i stil med att vi inte önskar oss present utan hellre att ni kommer och bor över med oss på stället, eftersom vi kommer att bo kvar över natten och äta frukost med de som väljer att stanna!

  • fiffinurlig

    Nu har jag räknat lite på det..Den extra lokalkostnaden för oss för alla bäddar blir 4500 kronor. Sen tillkommer frukosten och städning (om den går att köpa). I huset finns 18 bäddar och fler i ett annex intill..4500/18=250 kronor per person. Sen tillkommer ju frukosten och städning av rummen...
    Men säg att vi skulle ta 250 per person och sen bjuder vi på resten..Verkar det som ett pris man skulle kunna tänka sig att betala??

  • avil

    ja,det lät bra! För det är ju konstigt om gästerna ska betala så ni vinner på grejen -det är ju kanske inte riktigt meningen....... .

  • fiffinurlig

    Nej för tar vi 500 pp så tjänar vi ju på att gifta oss he he

Svar på tråden Hur mycket ska gästerna betala för övernattningen?