Hjälp med färg på barnens klänningar!
Skall gifta oss i December, och nu skall vi sy klänningar till våra barn som skall gå med oss in i kyrkan... 4 Tjejer i Ålder mellan 15 til 10 år!
Snälla skriv en färg som förslag!
Tack tack!
Skall gifta oss i December, och nu skall vi sy klänningar till våra barn som skall gå med oss in i kyrkan... 4 Tjejer i Ålder mellan 15 til 10 år!
Snälla skriv en färg som förslag!
Tack tack!
Någon som skulle vilja skriva ett litet svar?
Har ni något färgtema som klänningarna kan matcha? Annars tycker jag det är fint med gröna klänningar (ja, inte illgröna då ), det är ofta så fint till buketterna.
Nej, inga färgtemma ännu, vi tänkte vi börjar med barnens klänningar och väljer färgtamma efter det!
Kanske rött i någon nyans med vita/silver detaljer?
Eller kanske mörklila med samma detaljer
ljusa färger, cremevitt med guld eller silver? Som julänglar...
Såg att mörklila redan var förslaget. Det tycker jag är snyggt på vintern!
Man kan ju också titta lite på vad tjejerna skulle passa i?! Är de exempelvis väldigt nordiskt ljusa och då (förmodligen vinterbleka) så kan man ju ta en mjukare färg än mörklila. Cremevitt passar ju alla i. Ni kanske kan göra Cremevita klänningar till alla tjejerna och ha ett par olika färger som konstrast på exempelvis ett brett midjeband. Lila, vinrött, rosa, silver eller guld eller grönt?!
Kolla på www.foreverbridals.com där finns det mängder av olika färgkombinationer som man kan få idéer av!