• Thuss

    Vad hänga på lamporna i taket?

    I vår festlokal hänger det ner ganska fula lampor över borden. Hur kan man dekorera dessa så att det blir lite finare och mysigare?

    Tänkte hänga ballonger på dem. Kan jag även hänga över lite tyll? Kanske t.o.m. täcka över hela lampan med tyll? (inte själva glödlampan, så klart.) Så att det blir ett lite mys-pysigare ljus..?

    Nån som har nån idé?

  • Svar på tråden Vad hänga på lamporna i taket?
  • Svanboet

    Om lamporna är fula och inte behövs för ljusets skull så kanske man kan hissa upp dem en bit mot taket. Det gör man lätt med att gör en ögla på sladden och sätta fast med en "kattstrypare". Behövs de för ljuset så skulle jag försöka undvika att täcka för dem för mycket för då blir det ändå bara sämre ljus.

  • Flygande taxen

    Nu vet jag ju inte hur lamporna ser ut, så det är lite svårt att komma med idéer. Men det första jag kom att tänka på var att man kanske kunde ta julgransglitter och "drapera" lite över lamporna så att de skulle få lite kristallkrone-feeling över sig.

    Så om det är lampor av den lite vanligare modellen med en cirkelformig lampskärm så kanske man kunde fästa glittret (eller andra girlander) i kanten på lampskärmen med tejp och låta det hänga ner i en båge och fästa det på andra sidan. Så drar man typ 3-4 såna bågar så kanske det ser lite ut som en "kristallkrona". Snygga ljuseffekter i glittret, lampan döljs men ljuset blir inte sämre för det.

Svar på tråden Vad hänga på lamporna i taket?