Ett slottsbröllop för 60 pers kostade oss ca 63.000:- och då tyckte jag vi lyxade till det rätt rejält. Då ingick:
Skumpa & jordgubbar Bordsdekorationer (blommor) Förrätt & vin Huvudrätt & vin Tårta & mousserande vin (istället för desert) Kaffe & tryfflar Nattamat (korv & bröd)
Vi hade betalbar, men det var mest eftersom vissa i släkten annars garanterat hade gått överstyr.
Klänning, underkläder, frockcoat, ring + gravyr, blommor, stråkkvartett, hemmagjorda inbjudningskort etc. fyllde upp till ca 100.000:- Klänningen och ringen kostade tveklöst mest. (6.600:- resp. 8.400
.
Blommorna var de som överraskade mest. (Se bukett i mitt galleri) De kostade inklusive corsage 1000:-. Vi sa helt enkelt till att det inte fick kosta mer och berättade vad vi ville ha för färg, form och blommor och gav sedan blomsterhandeln fria händer. Jag blev supernöjd! Har sett många tretusenkronorsbuketter härinne som inte var i närheten så fina. (Men det är ju även en fråga om smak).