Josse770 skrev 2010-10-28 19:19:56 följande:
Ja, vi hade tänkt oss att lägga ut ca 3000 och hoppades på att kanske få ut iaf 4 timmars fotografering men det verkar svårt.tack för alla svar
Då får ni nog som sagt leta efter en hobbyfotograf som troligen inte fotat så många bröllop tidigare. Bilderna kan bli jättebra ändå, men nackdelen är att det kanske inte blir bra heller. Tänk på:
* Kolla om fotografen kan låna ihop backuputrustning
* Skriv ett avtal om vad det kostar och vad som ska ingå. Det ska framgå om ni t.ex. vill ha tillgång till digitala högupplösta foton som ni ska få göra i princip vad ni vill med.
* Provfota i förväg! Ta på er lite fina kläder, fixa till håret lite och ta vackra parfoton. Då får fotografen öva på er, kanske på platsen där ni tänker ta porträttfoton och ni får också se lite vad fotografen presterar.