• Fenomena88

    Hur mycket mat?

    Hej!
    Ni som har gjort maten till era bröllop eller andra stora sammankomster, kan ni hjälpa mig? Vi blir 95 personer på vårt bröllop och vi ska servera kyckling, rimmad lax, fläskfile, potatissallad, mozarellasallad och sen lite tillberhör till detta såsom bröd etc. Hur mycket av varje grej behöver jag? Ska det vara 100 gram av varje "kött"-rätt som gäller, eller mer  av köttet och mindre av fisken? Ska man räkna på full portion av potatissalladen eftersom vi inte har något annat tillbehör förutom sallad? Räcker det med ca 1 skiva bröd till person eller ska det vara mer?
    Många frågor, som vanligt när jag postar här. Känner mig som ett stort frågetecken inför detta bröllop...

    Hoppas någon kan hjälpa mig!

    /Karin 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-28 09:00
    Jag ska kanske tillägga att vi ska servera förrätt och efterrätt oxå.

  • Svar på tråden Hur mycket mat?
  • Loche

    Till buffé brukar man räkna 75 g kött av varje sort per person. Har själv gjort buffé till ca 30 personer vid en födelsedagsfest och det funkade bra med den beräkningen, räckte gott och blev inte jättemycket över heller.

    Sallad och sånt är svårare tycker jag,,, kanske nån annan har bra tips?

  • JT2010

    Tycker att man alltid ska ta lite mer än beräknat för att vara på den säkra sidan. Bättre för mkt än för lite brukar jag tänka. Inte kul om något tar slut väldigt snabbt.

Svar på tråden Hur mycket mat?