Vad ska det stå i era ringar? =)
Som rubriken lyder! ska det bara stå namn o datum el nåt mera?
Som rubriken lyder! ska det bara stå namn o datum el nåt mera?
I våra står det bara "Vi mot världen." :)
I våra förlovningsringar står det bådas namn "Xxx & Xxx" och sen datum. Kanske inte det vanligaste att man har med bådas namn, men vi tyckte det var finast så. Butikstjejen oroade sig lite för all text, men vi kommer ju ha vigselringar så småningom så det får plats med mer då.
Det roligaste var dock hur oförberedda vi var på att fatta beslut om ingravering tillsammans, på studs, då vi egentligen inte tänkt köpa ringarna just den dagen utan bara tänkt kika runt lite först. Att vi skulle ha namnen var självklart, men på frågan om datum sa jag snabbt "Nej, inga datum" medan sambon tyckte "Jooo". Haha, de i butiken kanske ser sånt jämt, vore kul att smygfilma alla par... Plus att när vi väl bestämt oss för våra ringar fick sambon slita mig från att titta på fler, han såg väl den lystna blicken och började oroa sig för att vi aldrig skulle komma därifrån :)
I förlovningsringarna har vi Namn - 30/11 2010
I vigselringarna 30/6 2012 - Legendary
I vigselringarna:
Rymdes inte mer i min då jag har 7 stenar.
I förlovningsringen har jag min blivandes namn, samt datum för förlovningen.
I vigselringen tror jag de ska stå "Min bästaste <3", för de har jag kallat honom ända sen vi träffades!
Tack!
Fler? det jag vill att det ska stå får inte plats, suck. Har beslutsångest nu=)
I förlovningsringarna står det den andres namn (hans namn är felstavat efter förminskningen såg jag igår!) och datum och i vigselringen står det JA! och datum.
Min väninna och hennes man har i förlovningsringarna "1/5 2009 - Tillsammans"
Och i vigselringarna: "I evighet - 1/5 2011"
En annan har i förlovningsringarna "25/1 2005 - Happiness"
I vigselringarna "20/7 2007 - Ever after"
En tredje har i förlovningsringarna "Namn <3 Namn - Datum - Stad"
Och i vigselringarna kommer det att stå "2013.12.31 - Mitt ljus (i hennes) / Min skatt (i hans)
Frågade runt lite