Först och främst: Ska du ha den infattad i vitguld eller vanligt rödguld? Färgtoner i diamanten syns tydligare i vitguld. Nu är det ju inga gigantiska skillnader i färg vi pratar om G - Top Wesselton, eller H - Wesselton. Men som sagt, värt att tänka på beroende på vilken färg metallen det ska sitta i har.
Kvaliten däremot är alltid trevligare ju renare den är. Sen beror det på vilken sorts inneslutningar stenen har. Svarta prickar syns ju mer än ett litet vitt moln någonstans i stenen. VS1 är ju trots allt två klarhetsgrader bättre än SI1, och dessutom bättre färg.
Nu är ju din sten dock (relativt sett) ganska liten, och ett otränat öga ser nog inte skillnad på färgerna eller inneslutningarna, men för säkerhets skull, prata med din guldsmed om hur de passar i vitguld resp rödguld, för rödguld är lite mer förlåtande färgmässigt sett.
Hoppas texten inte blev alltför rörig, ligger däckad i världens förkylning och är kanske inte på topp, så fråga om det är någon oklarhet!