Jag har PCO.. Fick också göra ultraljud (vaginalt) där det konstaterades - innan hade jag gjort några blodprover där nivåer och sånt var OK men tydligen inte helt okej när man jämförde dem.
Iaf, samtidigt som jag gjorde ultraljudet fick jag ta tre till blodprover : ett för att kolla antal manligt hormon, nåt om njurarna och det tredje vet jag inte men det ska till Sthlm. har ännu inte fått resultatet på detta, men läkaren trodde allt är i sin ordning!
För mig var det inte noga med när jag tog blodprovet, då jag har omvänd PCO.. alltså jag blöder hela tiden. Och har ingen aning om när min "egentliga" mens börjar eller slutar. Så när jag äter medicinen så fick jag själv välja när jag skulle börja äta dem, trots att det eg ska vara på mensdag X.
Hoppas jag var till nån hjälp
Du har inte förklarat att det känns jobbigt för läkaren då?