Möhippor, brudskådning, brödsmulor i bröllopssängen och andra bröllopsupptåg
Svensexor, möhippor, att ropa ut bruden, fejkade bröllopstelegram och brödsmulor i bröllopssängen. För många hör olika former upptåg ihop med firandet av bröllop. Upptågen är ett sätt för vänner att visa sin uppskattning, de kan också ses som en markering av att en ny fas av livet snart börjar. I regel är skämten uppskattade och inte sällan beskrivs de efteråt som en av bröllopets höjdpunkter. Samtidigt är gränsen hårfin – upptågen rör sig ofta på gränsen mellan det tillåtna och otillåtna, mellan skämt och ofog.
Alltsedan 1900-talets början har vi dokumenterat och forskat om folklig kultur, bland annat om traditioner i samband med årets fester och livets högtider. I våra arkivsamlingar finns hundratals skildringar av skämt och ofog i samband med bröllop under 1800-talet. Nu vill vi dokumentera 1900- och 2000-talens bröllopsupptåg, dels som ett komplement till våra äldre samlingar, dels inför ett framtida forskningsprojekt om ämnet.
Vill du dela med dig av dina erfarenheter och tankar om bröllopsupptåg? Information om oss och själva webbuppropet hittar du här www.sofi.se/brollop
Har du frågor om arkivet eller undersökningen når du mig på e-post fredrik.skott@sofi.se eller telefon 031-107536.
Vänliga hälsningar, Fredrik Skott / Dialekt-, ortnamns- och folkminnesarkivet i Göteborg
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-11-02 12:56
Min e-postadress blev fel. Korrekt adress är fredrik.skott@sofi.se
Vänliga hälsningar, Fredrik