• Ikosi

    Sockermassa, göra själv eller köpa?

    Vilket är bäst, köpa den klar från typ panduro eller göra själv, någon som testat? Tänkte jag skulle göra ett prov på vår tårta vi ska ha.

  • Svar på tråden Sockermassa, göra själv eller köpa?
  • drea

    Det finns ju recept på det, så prova först att göra själv, om det inte blir bra kan du väl köpa från Panduro

    Här är ett recept:

    Sugarpaste.
    1msk gelatin
    0,6dl kallt vatten
    1,25dl glucos (använde vit sirap)
    1msk glycerin (finns på apoteket)
    2msk vegetabiliskt fett (blir vitast med cocosfett)
    ca 20dl florsocker (skiktat)
    2-3 droppar smak och färg, om man så önskar

    maizenamjöl och extra florsocker att pudra arbetsytan med (jag använde potatismjöl, gick lättare då

    Satsen räcker till att täcka en tårta på 25 x 10 cm hög

    Blanda gelatinet och det kalla vattnet. Låt stå tills tjocknat.
    Placera blandningen i vattenbad och hetta upp tills allt lösts upp. Tillsätt glukosen och glycerinet; blanda väl.

    Rör i det vegetabiliska fettet och just innan det smält helt, dra bort från värmen, och tillsätt smak och ev färg.

    Låt blandningen svalna tills den är finger varm.

    Häll nu 10dl florsocker i en annan bunke och forma till en brunn. Häll den fingervarma blandningen i brunnen och rör med en träslev, blanda succsesivt i resterande florsocker tills kladdigheten försvinner. Fortsätt knåda tills sugarpasten är len följsam och inte fastnar på dina händer.

    Om sugarpasten är för mjuk, tillsätt mera florsocker; för hård, mer vatten (en droppe i taget).

    Använd sugarpasten direkt eller förvara den i en lufttät bytta i svalen. När du ska använda den igen så ta fram den och knåda den mjuk igen.

  • Ikosi

    Tack snälla, det där lät ju hur bra som helst!!

  • Ikosi

    Men det som säljs på panduro ligger på 1 kg, hur mycket behöver man till 3 tårtor som är ca 25 cm diam. x 10 cm hög?

  • drea

    Ingen aning. Men kolla i affären där man kan köpa prinsesstårtsmarsipan och se vilken vikt de har, då kan du ju gissa dig till hur mycket som behövs till tre tårtor.

Svar på tråden Sockermassa, göra själv eller köpa?