Sista året! Sommarbröllop 2008 tuffar vidare.
Pärlplattan: Mums mums med tjälknöl!![](https://www.brollopstorget.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif)
Nu har jag handlat julklappar till sambon. Är inte helt nöjd dock, hoppas jag hittar nånting mer på Maxi (DVD/CD/spel), annars blir jag riktigt deprimerad faktiskt.
Hallå tjejer! Ja, då är vi inne på de sista timmarna av 2007, om några timmar kan vi säga "I år ska jag gifta mig!" - om man inte gjort som vissa och redan smygstartat med vigsel
Hoppas ni får en riktigt trevlig afton med nära och kära (eller hur ni nu firar nyår) och att mat och dryck smakar bra! Vår meny för kvällen lyder som följer:
Laxtoast med pepparrotsgrädde
Smördegsinbakad älgfilé med potatisbakelse och grönpepparsås
Kladdkaka med vaniljglass/grädde
Till maten blir det rött eller vitt vin och till tolvslaget har vi köpt lite skumpa att skåla i
Gott Nytt År på er!
I år gifter vi oss!
Jösses Anja, du har då verkligen tid att fundera när du är på jobbet
Frisör: Har jag inte bokat, vet inte vem jag kan tänkas boka - men nog jobbar väl de flesta med löshår? I alla fall var det vad hon som klippte mig sist sa när jag pratade om längden på mitt hår inför bröllopet.
Florist: Inte heller bokat, men jag ska ta tag i det snart. Tycker det är riktigt svårt med såna här grejer när man är nästan nyinflyttad - inte fasiken vet jag vem som binder buketter bäst eller vem som kan framhäva mina bästa sidor med smink eller vem som kan få mitt hår att se perfekt ut? Får väl börja köpa buketter en gång i veckan från olika ställen och sen bestämma mig
Fotograf: Tror jag har sagt det förr men säger det igen, jag tycker definitivt att ni ska ha en proffsfotograf som tar några bilder i alla fall. Det är ändå det enda, tillsammans med ringen och minnen, som finns kvar efteråt och då vill man ha åtminstone några som är perfekta.
Soldusch: Både soldusch och BUS kan färga av sig, så ska man göra det så är det nog bäst att göra det i god tid innan. Egentligen är nog solarium det bästa när det gäller just brännan, men det är ju inte hälsosammast å andra sidan... Vet faktiskt inte hur jag ska göra.
Smink: Jag vill nog ha en så diskret makeup som möjligt, men så att man ser fräsch och snygg ut
Naglar: Fransk manikyr tycker jag är snyggast och det är också vad det får bli för mig. Med nagelförlängning.
Tomhet efter bröllopet: Yes!
Så, hur hade ni det igår tjejer? Vi hade det supermysigt - åt god mat, drack gott vin och öppnade julklappar Vid 12slaget gick vi ut på balkongen och kikade på fyrverkerierna, snacka om att vi har första parkett på vår balkong
Vi har precis fått reda på att marskalken förlovat sig inatt - så roligt!
Just det, jag har avlagt ett annat löfte också - från och med idag ska bröllopsbloggen uppdateras minst en gång i veckan, gärna oftare. Vill ha nånting att se tillbaka på sen när det är över
Nej, nu ska jag krypa i säng, man ska ju tillbaka till jobbet imorgon. Men usch, jag vill inte! Det har varit så otroligt skönt att få vara ledig tillsammans med älsklingen i 4 dagar!
Natti natt