• signe08

    kostnad för bröllopstårta?

    Vad betalar ni för er bröllopstårta? Jag har hittat en väldigt god tårta men priset var rätt saftigt, 45 kr/person...

  • Svar på tråden kostnad för bröllopstårta?
  • Humlanhubbe

    Våra bakelser kommer kosta 35:- styck och sen dep.avgift som man får tbx för ställningen 500:-..summa summarum för ca 50 personer är 1750 + (dep avgift)helt ok tycker jag,har fått 'skambud' på 65-70 kr per bakelse..DET är dyrt tycker jag!

  • Shorona

    Vi hittade en tjej som gör tårtor som en hobby och hon är grymt duktig! Vi får betala 20:-/bit.

  • slilja

    Vi betalar 27:-/ biten. Det tycker jag är billigt.

  • blivande fru carlsson

    Vi har fått pris på 40 kr/bit

  • sommar08

    Vi betalar 65kr per bit. Vi ska ha tårtan som finns i vårt galleri. Vi tycker det är värt varje krona

  • stinakina

    19 kr biten kommer vi betala för vanliga prinsess tårtor, odekorerade vita sådana...vi dekorerar själva med en vit ros..

  • Nienna

    Vi kommer att köpa rosa marsipantårtor för 13 kr/bit. Fyllning vet jag inte än, men det blir inte vanlig princesstårta iaf. Kommer även att ha en grädd- el. frukttårta till de som är nötallergiker eller inte gillar marsipan.

  • Troll1

    Ica Maxi har finfina tårtor och hör efter på konditoriskolor. Vi ska best hos ngn av de alternativen.

  • Originalrosen

    Goda och vackra tårtor trillar gärna iväg till 50-65 kronor biten som snitt. Det finns billigare och det finns dyrare. Oftast får du vad du betalar för, både med tårta och annat.

    Vi köpte budget mousserande vin till brudskålen, ett helt okej bubbel och sparade några tusenlappar på det. Jag ångrar mig idag att vi gick på budget, det hade varit värt det att lägga till 20:- per person och få det bubblet vi egentligen ville ha.

    Är tårtceremonin viktig för er? Om inte, kan ni ju skippa hela grejen och göra en härlig efterrätt istället.

  • jizz

    Kommer ha en moussetårta täckt med mörk choklad på sidorna.
    Får ge 30 kr/bit för den.

    Har ett billigare alternativ också som ligger på 20:-/bit.
    Det är en enklare moussetårta som ser ut som en prinsess fast mycket godare.

    Tror vi väljer den dyrare.

  • marjame

    Vi är på jakt efter bröllopstårtor som kostar max 30 kr/person (vi kommer att ha ca 500 gäster, så vi har inte råd med mer). Vi ska gifta oss i Södertälje. Kan någon hjälpa oss med tips på konditorier i stockholmsområdet?

  • Kärlek ger näring åt själen

    Jag har alltid drömt om en riktigt bröllopstårta och kommer därför att lägga lite mer på det men när jag hörde mig för på ett ungefärliga priser så låg de på mellan 35-45 kr/bit så det är inte såå farligt.
    Jag vill inte ha ngn klassisk gräddtårta utan en med mousse istället. Tycker om det är grädde så blir det lätt FÖR mkt.

  • Troll1

    De tårtorna som de gör på tredje året i konditorutbildningen lär vara VÄLDIGT fina och goda. De är ju extra noga och lärarna är ju med. Blev tipsad av en restauranglärare på en annan skola, som hade köpt väldigt goda tårtor där. Man kan gå till deras konditori och provsmaka.
    Vi skippar desserten och tar en mumsig tårta och avec´ istället, efter buffén. Sedan blir det brudvals och efter det fest! Jag har varit på flera bröllop där de knappt har kunnat samla ihop folk till tårtan...

  • 080513 2

    Det finns extremt stora skillnader mellan tårta och tårta.

    65:- per bit för en illgrön prinsesstårta (tillverkad på löpande band på en pinne-i-mitten ställning) hos Bertils Bageri i Svedala är förmodligen orimlig.

    65:- för en unik osvensk staplad raritet tillverkad hos en bröllopstårtsspecialist med åratal av erfarenhet och kurser i bagaget (oftast utomlands), med tillhörande konsultation och provsmakning (som tar ca två timmar), med specialdekorationer (inte fläskfärgade marsipanrosor) kreerade just för den tårtan och den kunden, är förmodligen billig.

    Som tur är finns det tårtor för alla tillfällen och alla budgeter. Vissa prioritera tårtan, och andra ta alltid det billigaste. Det är bara bra att olika alternativ finns.

    Lycka till med tårtjakten!

  • Lina_K

    55 kr biten hos Puss & Kram Choklad...

    Vit trevånings med guldrosor trillandes ned för kanterna...

  • MaddeW

    13kr/bit. vit chokladmoussetårta med hallon! -supergod! Finns på Citygross. de har även andra smaker...
    Vi köpte en ställning själva från kakburken tror jag det var, bra pris.

Svar på tråden kostnad för bröllopstårta?