Inlägg från: svensbyn |Visa alla inlägg
  • svensbyn

    Är 300 kr för saftigt i kuvertavgift?

    Vi ska gifta oss oktober och har tagit 300 kr i kuvertavgift. Man har ju sen ett egeta val passar det inte får man ju stanna hemma!

  • svensbyn

    Då har du u gjort ditt val! Men dom som inte tar kuvertavgift väntar nog sig en present och för oss är den presenten att kunna bjuda in dom flesta och inte sätt matkostnaden som ett hinder 300 kr täcker ändå inte alls in middag och dryck. Gästens närvaro är presenten. Men nu orkar jag inte tjafsa mer om det alla får väl göra som dom vill!!!

  • svensbyn
    lbmarbrg skrev 2008-08-10 16:39:48 följande:
    Nu har ju fokus helt hamnat på kuvertavgiftens vara eller icke vara, trots att ts endast ville veta om priset 300 kr var ok. Mycket respektlöst!!! Sedan ska tilläggas att kuvertavgift är mer vedertaget och accepterat i Sveriges norra landsända, där var och varannat par har kuvertavgift. Sällan någon som rynkar på näsan och tycker att det är snålt här. Men besvara för Guds skull på ts fråga istället för att klanka ner på hennes planerande och tycka att det är snålt. Ts: Tycker att 300 kr är lagom för sittande 3-rätters middag. Förtydliga i inbjudningar att presenter undanbedes å det bestämdaste.
    Instämmer!
Svar på tråden Är 300 kr för saftigt i kuvertavgift?