Larvigt neka föräldrar bidra ekonomiskt?
Jag förstår TS fullt ut. Är själv bara 20 år, men har bott hemifrån sen jag var 15, och har av olika anledningar inte fått ekonomisk hjälp av varken min mamma eller min pappa. Jag skulle känna mig MYCKET obekväm med att helt plötsligt få en stor summa pengar, bara på grund av vårt bröllop. Oavsett om dom lägger sig i planeringen eller inte.
Jag röstar för att du förklarar för din mamma att du inte vill såra henne, men att du inte känner dig bekväm med pengarna. Sen får du ju se vad hon säger, om hon blir förkrossad får du kanske omvärdera hur viktigt det är för dig kontra henne.
Och till alla ni som fått pengar av föräldrar och svärföräldrar; Kul för er. Men tänk på att alla kanske inte är lika bekväma med att få så mycket pengar. Pengar är en stor grej, som man inte ska ta lättsinnigt på. tycker jag iaf! :)