Bröllop 2010 nr 5
![](https://www.brollopstorget.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif)
mariemonroe: ja, det är en 1700-tals gård med mkt grön omkring och 100m till vattnet. Jätte mysigt. Så man hoppas på att vädret håller eftersom vi ska ha brudskålen och tipsrunda ute.
På Gotland måste det vara jätte fint!
Vi ska försöka boka denna månad. Menyn är redan bestämd.
Material till inbjudningskorten är klar det ska bara inhandlas. Klänningen är vald ska bara köpas. Skor och väska har jag redan.
Ringar, frisör, blommor och killen kläder blir höstens projekt.
Försöker bestämma dukning nu men vi måste gå tillbaka till gården och kolla hur det ska se ut så vi får alla mått och sånt.
Vigselförrättare kan jag inte boka förrän mars nästa år och därför kan jag inte bestämma mkt över vigseln än. Det som är klart är musiken under vigseln. Tärna, toastmaster/madame och värdpar är klara.
makupala: härlig känsla
Idag fick jag pussklockor hem men vilken besvikelse! Tur att jag köpte få. För det första så är de supersmå och materialet de är gjorda av gör att de inte låter överhuvudtaget. De två klockorna jag köpte till toastmaster/madame var lite större men lika värdelösa dem. De är ca 3cm och då låter kanppt ngt. det äringen som kommer att höra den när man sitter och pratar. Så de får jag bara använda som dekoration och försöka jaga andra bättre.
makupala: ja, och att jag inte köpte så många. Köpte 12st för 10kr st, så det är inte ens värt att skicka tillbaka dem.
Dina skor är jätte fina tycker att du ska slå till när du kan.
Jag är jätte sugen på att köpa material till inbjudningskorten men jag måste vänta, denna månad ska alla pengar som blir över gå till bokningen.
mariemonroe: Då får vi hålla tummarna för det vi har försök med den saken i över två år nu så vi vet inte heller om man gifter sig i mammaklänning eller ngt annat. Vi planerar som vanligt iaf så får vi se hur det blir med den saken.
mariemonroe: Då får vi hålla tummarna för det vi har försök med den saken i över två år nu så vi vet inte heller om man gifter sig i mammaklänning eller ngt annat. Vi planerar som vanligt iaf så får vi se hur det blir med den saken.
melonbuske. de hade jag också valt innan jag bestämde mig för att göra egna. De är jätte fina
melonbuske. nä, jag har bara gjort ett prov och den är total kladdad just nu Jag har inte inhandlat materialet än. Ska se ifall det blir denna månad.