• Myrtos

    Några från Halmstad?

    hej!
    Hoppar in på denna tråden ja me. vi ska gifta oss i halmstad 27/6 2009 i st:olofs kapell å ha festen på hertz minne. Längtar! Visst var ni fler som skulle ha festen där?? nyfiken på om ni ska ha något färgtema på era bröllop?? vi ska ha vitt,rosa å silver.. var har ni andra bokat bröllopsnatten??

  • Myrtos

    jag tror att det lutar åt hotell tylösand.. nära från hertz minne å så! men inget är bokat ännu så vi skall kolla lite priser å så. känns som om det kan vara ganska dyrt dock. jag å min blivande tänkte nog sova två nätter på hotell då vi inte bor i halmstad längre..vet inte vad jag tycker om det egentligen.. man skall ju bo isär..(delade meningar) men men tror att det blir mysigt å lite lyxigt att bo två nätter på hotell!

    mitt största problem just nu är om jag skall ha stolsöverdrag eller inte. vi har fägtema rosa,vitt å silver å stolarna är knallblåa både på sitsen å i ryggen, känns som om de förstör färgtemat helt! eller vet ni kanske var man kan hyra bättre stolar gärna utan armar??

  • Myrtos

    Alinn: kul att vi bestämt oss för samma kapellet å hertz. Vi känner oss väldigt nöjda med det valet. du är ju först ut så du måste berätta allt å komma med lite tips å trix!! vad gäller stolarna så kanske även jag "kommer över det" annars så hade jag tänkt prova med lakan från Ikea de kostar 15 kr styck.. tänkte prova när jag kommer ner till halmstad i början av maj! Vi blir 51 stycken med oss inräknade. Lokalen känns faktiskt ganska stor så jag tror att det blir lagom för oss. Hur många skall ni vara?

    Sen har vi bokat hotell för bröllopsnatten, det blev hotell continenal å det känns toppenbra! de hade ju ett bröllopspaket som verkade prisvärt!

    vi tänkte placera ut paket med vita tryfflar i till alla gäster, de är ganska lätta att göra själva å såååå goda.

    glad påsk på er alla - själv får jag äran att jobba nätter hela påsken, Kul!

  • Myrtos

    Tindragull- jag tänkte köpa vit chocklad tror att det är fazer eller ngt annat känt märke.. på den står det recept som jag har provat tidigare å det har funkat jättebra! supergoda å lätta att göra!

  • Myrtos

    Tindragull å Alinn: det är det receptet jag menade.. de kan bli lite kladdiga så jag kan rekommendera att ta i mer florsocker så blir de hårdare.. de är så goda! gjorde dem i julas å de blev en favorit!

Svar på tråden Några från Halmstad?