• mysifer

    Bröllop 2010 nr 6

    rosesarered skrev 2009-05-03 18:02:11 följande:
    Oj snabba puckar mysifer! vad kul om det fungerar ekonomiskt och planeringsmässigt så är det ju bara att tuta och köra känns det pirrigt? inte alls långt kvar till ert datum.
    jo det är klart det är pirrigt med mindre än 11 veckor kvar nu planeringen var ju klar sen innan i princip så nu hänger det mest på leveranstid på kläder osv men jag hoppas det löser sig. älsklingen ska skriva ut hindersprövning och namnändringsblankett idag när han är i skolan. det kommer kännas på riktigt när det är inskickat!
  • mysifer

    vi har 73 dagar kvar nu!
    börjar bli hög tid att göra klart hemsidan...

    igår var vi och tittade på vigselring hos samma juvelerare som vi beställde förlovningsringar av. han är så otroligt hjälpsam och behövde bara 2,5 vecka på sig så det är egentligen ingen panik. dock hade de stängt i juli så vi måste beställa i början av juni men det ger mig ändå ett par veckor att fundera och bestämma mig. jag vet hur jag vill att den ska se ut, det svåra är vad det ska stå inuti.

    hindersprövninge är utskriven och ska skickas så snart sambon kommer hem igen till helgen och kan skriva på den.

    klänningen är på g också, var lite orolig för att inte hinna få precis en sån jag ville men det verkar gå vägen

  • mysifer

    MissMijah: så avis jag blir!

    jag kämpar för att hålla mig borta från allt sött nu fram till 18 juli. det ska gå, det ska gå, det ska gå...*drömmer om choklad*

    bara tanken att jag inte får gör att jag blir sugen hela tiden. får äta nötter och frukt istället. ska gå ner iaf 5 kg innan bröllopet tänkte jag även om det behövs mycket mer egentligen. men på 10,5 vecka hinner man inte direkt uträtta storverk om man inte i princip misshandlar sin kropp.

  • mysifer

    Sundance: det var smart! så ska jag tänka för jag VILL ju verkligen inte egentligen..eller jo jag vill för smaken men det är inte värt det. kommer kännas lite jobbigt att inte äta glass i sommar dock, för det älskar jag verkligen. men om drygt två månader ska jag unna mig en glass och rikigt njuta!

  • mysifer

    Fenixx: ja vi var riktigt duktiga idag tycker jag! med all motion vi fick så tror jag knappt att det vi åt räknas överhuvudtaget

    hittade allt jag behöver till inbjudningskorten med så jag är väldigt nöjd med dagens göteborgstripp

    ska bara få säkert besked från vigselplatsen, sen ska jag knåpa ihop och skicka ut våra inbjudningar så fort det bara går.

  • mysifer

    Mijah: jättefin klänning!

    jag är lite nervös idag då jag vet att de har möte ang medeltidsdagarna vi tänkte gifta oss på och ska se över all logistik. jag kunde inte få något klart besked förrän efter det så på måndag ska jag ringa och fråga vad de kom fram till.

  • mysifer

    ivory är ju elfenben och vitt är..vitt.

    så ja, ivory är gulare, mer cremefärgad.

  • mysifer

    hej tjejer!

    har inte skrivit på ett tag för det har varit mycket på sistone med planering och allt..

    idag har jag ringt till kungälvs kommun och bokad tid och plats för vår vigsel. har även bokat hotellrum två nätter så att vi kan åka dit redan på fredagen och få ut så mycket som möjligt av vår helg och medeltidsdagarna.

    fick veta igår att vi vunnit fotografering med en jätteduktig fotograf som endast tar milersättning

    den här veckan ska vi skicka in ansökan till hindersprövning och namnbyte, beställa kläder och ring. ska sätta mig och göra inbjudningskorten med, sen är vi i princip klara!

  • mysifer

    MissMijah: tack! ja de första två som bokade fick själva fotograferingen gratis och bilder och allt. så himla kul, behövde nåt positivt nu så det kom väldigt lägligt.

    är inte så nervig, mest lättad att allt faller på plats nu äntligen. men det kommer kännas pirrigt att lägga ansökningarna på lådan..

    Fenixx: ja det känns gött! min stackars tärna får nog ett hästjobb med att lugna mina nerver nu när det närmar sig med stormsteg

Svar på tråden Bröllop 2010 nr 6