Knäckt....
Ankitim skrev 2009-03-23 13:38:27 följande:
Ankitim skrev 2009-03-23 13:38:27 följande:
Ankitim skrev 2009-03-23 14:10:21 följande:
Låt mig gissa. Stämmer hans beteende in på något av nedanstående?
*Allt är på något sätt ditt fel. Det helt omotiverade raseriutbrottet berodde på de personliga problem han har som du "inte tog tillräckligt med hänsyn till". Kanske var det någon av dina släktingar som sade något som han senare skäller ut dig för, eftersom du "inte försvarade honom" (fastän du inte ens i din vildaste fantasi skulle kunna förstå vad som behövde försvaras).
*Ber han för ovanlighetens skull om förlåtelse för sitt beteende så känns ursäkten ungefär lika äkta som Alexandra Pascalidous krönikor i Metro. Det finns ändå ett mer eller mindre outtalat uttryck från hans sida att det ändå var ditt fel. Pluspoäng om förlåt för honom bara är ett ord för att få slut på diskussioner, han ska aldrig med handlingar visa att han faktiskt menar det han säger utan allt ska blixtsnabbt bli bra med ett enda ord. Typ du får vrålat i ditt öra "JAG SA FÖRLÅT" tio sekunder efter det att han sagt att du och hela din familj är psykiskt sjukt arbetarklassdrägg, följt av en väldigt respektlös "ursäkt".
Överhuvudtaget när ni diskuterar saker känns det som att ni aldrig kan förstå varandra. Du säger något om disktrasor, han svarar som om du pratade om synålar etc.
Känns något igen?
Ankitim skrev 2009-03-23 16:05:31 följande: