Inlägg från: Hemlig2009 |Visa alla inlägg
  • Hemlig2009

    Vem ska leda mig?!

    Jag håller med didis. Till fullo!

  • Hemlig2009

    Absolut! Jag tycker att det ska vara självklart att välja det namn man tycker är finast. Oavsett om det är mannens eller kvinnans. Jätteenkelt.


    jönsson skrev 2009-03-24 23:23:05 följande:
    Till alla er som har en feministisk syn på "att bli inledd":Hur ser ni på att man i sverige och många andra länder oftast tar mannens efternamn? Vet att fler och fler inte gör så, men trots allt så är det fortfarande det vanligaste... Jag är bara nyfiken och menar absolut inte att ställa till med en större diskution i frågan. Är inte detta en tradition att kämpa emot med? Vad är det som gör att kvinnan ska behöva ge upp sitt namn med allt vad det innebär? Kan inte likaväl mannen göra det?
  • Hemlig2009

    Kanske för att det är mera självklart idag att man tar det som är finast? Vem ska kunna hävda att ett par gör fel då? "Ni borde ha tagit kvinnans namn för det tycker JAG är finare".

    Här är det så tydligt att man gör ett val att symbolisera kvinnoförtryck.


    jönsson skrev 2009-03-24 23:57:52 följande:
    Jo men det är väl inte första gången som vi "importerar en tradition" isåfall... Tradition som tradition! Lika illa vilket som om man ska se det ur en kvinnoförtryckande situation... Men det är ingen som debatterar så hårt i trådarna om vems efternamn som ska väljas!
Svar på tråden Vem ska leda mig?!