• emmibob

    Jag vill göra allt och hinner inget.... Vad göra?

    Hammerman skrev 2009-06-01 14:38:45 följande:
    Gick på lärarutbildningen i Umeå som är ett slappt tomteri i sällan skådad skala... och likförbannat satt kvällar och helger och jobbade med saker + ägnade hela somrarna åt restuppgifter.
    Förlåt TS: Nu till en helt OT inlägg, men jag måste bara kommentera detta inlägg!

    Vem är du Hammerman att totalsåga lärarutbildningen i Umeå??? Läser du på den själv eller? Tror inte det...

    Svar ja: själv är jag utbildad via lärarutbildningen i Umeå. Kommentarer som dessa gör mig galen! Jag är jättenöjd med min utbildning och tyckte den var allt utom "ett slappt tomteri". Som så många andra utbildningar blir även lärarutbildningen vad man gör den till, visst man kan skita i att läsa böcker, glida igenom seminarium men det kan man även göra på andra utbildningar. Jag tog min utbildning på fullaste allvar och satsade för att bli så bra som möjligt inom mitt framtida yrke!

    Läraryrket har idag så galet låg status. Vi är otroligt lågavlönade ( om man jämför med andra yrkeskårer som studerat 5 år)och de sista vi behöver är folk som förkastar det vi lagt tid, kraft och energi på att göra, studera till lärare. Så snälla, spara dina syrliga kommentarer och dra inte alla lärarutbildningar över samma kam.
  • emmibob
    Hammerman skrev 2009-06-09 23:10:20 följande:
    emmibob skrev 2009-06-09 20:37:53 följande:
    Vad du tror är helt och hållet oväsentligt, för läser på lärarutbildningen i Umeå gör jag. Och jag tycker att det finns all anledning att vara kritisk.Ett exempel: under CK2 blev vi indelade i seminariegrupper. Meningen var att vi skulle läsa kurslitteratur och sammanstråla ett par gånger i veckan och diskutera kring böckerna.
    Okejokej jag trodde fel!
    Jag tycker ändå att det är riktigt trist att du har den uppfattning du har om utbildningen. CK 2:an har jag inte läst i Umeå, så det kan jag inte uttala mig om.

    Jag läste Svenska 60p och CK 3:an. Resten läste jag i Luleå, innan jag pluggade i Umeå.

    Jag uppfattade att det var många som var kritisk till utbildningen, men samtidigt var det ofta dem som också tog genvägar i alla fall. jag är nöjd med mitt ämne Svenska och kan inte annat säga än att jag studerade på heltid, även om vi inte hade heldagar på universitetet så hade vi rätt mycket litteratur att läsa. Det året jag tog min examen (-06) kuggades 75% på Ck 3:ans tenta, den tyckte inte jag var någon lätt pannkaka!
Svar på tråden Jag vill göra allt och hinner inget.... Vad göra?