Inlägg från: passionsblomman |Visa alla inlägg
  • passionsblomman

    Spartips nån?

    Matlådor!

    Laga all mat själva efter planerade inköp och ta med matlådor! En ute-lunch kostar 65-80 kr/dag på två personer bir det väldigt mycket pengaratt spara på att ta med hemifrån.

    Skippa prenumerationer och att köpa tidningar.

    Fundera över om det du står och tänker köpa är ett behov elle bara en impuls. Om svaret är impuls, så köp den inte.

    Köp inte kaffe ute på stan. Rök inte. Hoppa över tuggummi, godis och andra onödiga saker

  • passionsblomman

    Ja det där med hur mycket mat vi bara KASTAR, det är så gräsligt att jag blir helt upprörd!

    60% av innehållet i medlesoppåsen är fullt ätbar mat enligt den undersökning som gjordes i vintras! DET är inte riktigt klokt!

    och du: 75 kr gånger 22 dagar på en månad, det blir 1650 kr. På 11 månader är det 18 150 kr. Hälsa din sambo det.

Svar på tråden Spartips nån?