Summan av kardemumman - livets väsentligheter
Cicci
aaaah jäklar vad du glammar hela tiden!
Cicci
aaaah jäklar vad du glammar hela tiden!
ååh hjälp vilken dålig motivation jag har idag. Träffade dock en gammal kollega från förra jobbet och de funderar på att låta mig konsulta en hel del framöver. SKOJ!
Jag gillar Tingas ljusstake mest.
Min adventljusstake är en genomskinlig plastlåda från Hemtex (?) där man kan stoppa i allt möjligt och ovanpå är det hållare i locket för ljusen. De senaste två åren har det varit fusksnö och en tomte som sitter och surar inuti (har funderat på att göra en fejkeld så att det åtminstone är motiverat varför han sitter där). :D
nä, men jag vet att muggles kommer få stake ikväll.
BS
inte alls avancerat. Köpa en påse snö, häll i. Stoppa ner tomtajäveln. På med locket. I med ljusen. Tänd på.
avancerat hade varit att göra små fotspår i fejksnön fram till där Tomten sitter och kokar kaffe på en öppen eld (det ryker utan kolsyreis), en hel armé med små domherrar av papier mache som sitter i en gran du gjort av tändstickor, barr och smältlim.
UTAV ska det stå. Inte utan.
Tinga
hahahah jag blir rädd frör mig själv för jag har suttit och funderat om det skulle vara genomförbart. Men det blir väl som den där saken jag skulle göra i slöjden, med en ubåt gjord av träplugg som kikade upp ur en sjö (målad plywood). Ful, konstig och totalt oanvändbart. Oh det vore ju synd om vi inte hade någon ljusstake alls för att den hamnade i soporna.
lappis
nej, vad synd att det är sån väntan hela tiden!