• Aleta

    måste jag bjuda min svåger?

    solrosen12 skrev 2010-07-30 22:34:34 följande:
    Tack, uppskattar erat engagemang och svar!!!Jag förstår inte heller min syster, hon är en underbar människa men jag tror att hon blundar för problemen.. En av orsakerna till att jag överhuvudaget berättade för mina föräldrar var för att jag inte ville att deras dotter (som nu är 2 år) ska råka ut för samma sak.. speciellt med tanke på att jag praktiskt taget växte upp med min svåger (var väl en 7-8 när de började träffas) hur som helst så har mitt problem varit det som du mattiasFästmö pratar om nämligen att ibland måste man bjuda in folk för "husfridens" skull men jag känner att jag skulle bara vara irriterad på han under hela bröllopet.. man kanske kan sätta sig ner innan inbjudningarna skickas och förklara läget för henne. Självklart önskar jag att hon kommer men hon är så drillad av sin man att jag tvivlar..
    Usch det du skriver här är riktigt obehagligt. Det låter inte som om att han är snäll mot din syster heller! Hoppas, hoppas att hon åtminstone kan skydda sin dotter, för om han gav sig på dig så saknar han en hel del spärrar som normala människor har. 

    Jag har full förståelse att du inte vill ha en pedofil på ditt bröllop. Ärligt talat så är det konstigt det där att man skyddar gärningsmän som man gör. Jag levde med en man som var våldsam och det berättade jag inte för folk. Ungefär som att jag borde skämmas, varför ska inte alla få veta vilket svin han var? 
    Efter många år så avslöjade jag vad som hade försiggått för min närmaste vänner (som ju då fick förklaringar på en del saker de tyckt varit underliga när vi var ihop). Några av dem uteslöt honom ur bekantskapskretsen helt, de ville inte ha en sådan person på sina fester men de förde det inte vidare. 


    Jag vet inte riktigt vad jag vill säga egentligen, men du ska inte behöva ha honom på ert bröllop. Om någon frågar så skulle du ju faktiskt kunna berätta sanningen, en sådan person behöver egentligen övervakning så att inte andra barn råkar illa ut, för barn håller nästan alltid tyst som du själv vet.

  • Aleta
    mattiasFästmö skrev 2010-07-30 23:05:49 följande:
      jag hoppas verkligen att hon skyddar sin dotter. Är man pedofil så saknar man vissa spärrar i huvudet, och där har inte åldern och mognad någon roll, det spelar ingen roll om man förgriper sig på ett barn när man är 20 eller 80, kan jag säga av egen erfarenhet (inte att jag är pedofil då såklart^^). Men jag tycker det känns väldigt läskigt att din syster stannar med honom, för du är garanterat inte den enda han vart på, dom flesta väljer (om det nu är ett val) att inte berätta. Och det största misstaget man kan göra som mamma är att utsätta sitt barn för en pedofil, även om man väljer att bluda för det så vet man någonstans långt inne. Och sen är det försent. Om nu dottern väljer att berätta. Gud vad jag svirar iväg. Men jag vet vad jag pratar om
    Vad tycker du, borde inte alla i hans omgivning egentligen veta om detta för att skydda dottern och andra barn i så stor utsträckning som möjligt?
    Varför ska man hålla tyst för hans skull när det finns en stor risk för helt försvarslösa barn?
  • Aleta

    Det är klart att det inte är bra för din syster att bli isolerad med denna man. Det är ju risken med att berätta, men man kan ju även be folk att inte isolera henne och barnet utan att hålla koll på honom istället. 

Svar på tråden måste jag bjuda min svåger?