I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
![](https://www.brollopstorget.se/Chatt/ikoner/smile1.gif)
![](https://www.brollopstorget.se/Chatt/ikoner/smile2.gif)
![](https://www.brollopstorget.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif)
Jag har en liten fråga till er mammor (även smygläsare ) om dagsovning.
Mini somnar ju jätteduktigt i sin säng på kvällen, men dagsovningarna får jag inte riktigt rätt på. Senaste veckan har han nästan bara velat sova i famnen och vaknat så fort jag har lagt honom i korgen eller vagnen. Vagnen somnar han i ibland när vi är ute, men vaknar så snart den stannar. Jag har låtit honom sova i famnen eftersom jag misstänker att det är ett led i utveckligfasen, men hoppas att han snart kan sova på egen hand igen (nyss somnade han faktiskt på egen hand i korgen, peppar peppar).
Det jag egentligen undrar är VAR era barn sover på dagen? Mini har uppenbarligen lättast att komma till ro i sin spjälsäng, men jag har hört att man helst ska öronmärka sängen för nattsömn för att markera skillnad mellan dag och natt. Han har sin babykorg, men den kommer han att vara för lång för om ett par månader. Vagnen går väl iofs bra ett tag till, frågan är om det funkar lika bra med sittdelen sen?
Hur har ni andra gjort?
Vad skönt att det går åt rätt håll, Daa!
Det där med kort stubin känner jag så väl igen. Jag har varit otroligt lättirriterad sedan Mini kom, och i ärlighetens namn har det lett till en hel del tjafs med maken
Vi har iallafall börjat prata om det och försöker hitta lösningar för att förbättra situationen, men grunden till det hela (det jag tror är grunden iallafall) är svårt att påverka, nämnligen kombinationen sömnbrist, ledsen bebis (i perioder) och att maken är borta en del i jobbet. Den däe himlastormande bebislyckan och föräldrakärleksbubblan med maken som en del pratar om upplever jag inte riktigt just nu.
Men du, parvlarna har har osedvanlig TUR som har fått dig som mamma (och Skäggmannen som pappa), det är det inget tvivel om! DU förtjänar däremot att må bättre än vad du gör. Jag hoppas kuratorsamtalen hjälper och att det i kombination med bättre sömn gör att du mår bra igen. Kram, allra finaste parvelmamman!
Tack för sovtips!
Vi testar nog med vagnen och korgen så länge det går, så får vi se. Funkar det inte så testar vi spjälsängen även på dagtid. Han somnade i vagnen på förmiddagspromenaden, men vaknade så fort vi kom hem. Alldeles nyss fick jag honom att somna på egen hand i korgen igen, det känns som ett steg i rätt riktning. Självklart får han sov a i famnen när det är det enda som funkar, men jag vill gärna prova att få honom att somna själv. Och idag funkade det
Lanovia, vad skönt att renoveringen av hallen går framåt.
Fru Bygg, hur har du det?
Flamman, hur är det med dig?
I eftermiddag ska jag på efterkontroll. Hoppas jag får godkänt på knipövningarna
Heja Ada & Beda som sover hela nätter! Och tack för att du ger mig hopp...
Det känns inte som att Mini har något mönster än, men jag ska göra mitt bästa för att hitta ett.
Muggles förresten, har du sett att vi ska ha lite trådträff hos Blommis i månadsskiftet?