Jag har inte gift mig men är väldigt förtjust i korsetter.
Min egen erfarenhet av dem är att det är svårt att få igen en tajt klänning när jag bär korsett. Även om jag blir smalare så blir det även mycket mer stumt med korsett på än om det är bar hud och då får jag inte igen mina klänningar. Förstår du hur jag menar?
Tex så är även min brudklänning väldigt tajt just nu och det är precis så att jag får igen den, när jag provar den med korsett så får jag inte igen den alls även om jag blir synbart smalare i spegel osv. Det är lite konstigt hur det fungerar, åtminstone för mig, och det kan nog självklart variera väldigt beroende från person till person och beroende av vilken korsett man använder. (Jag använder "riktiga korsetter" med stålskenor och snörning)
Däremot har jag hört att spanx skall fungera ganska bra och det är nog betydligt lättare att röra sig och andas i ett par sådana. :)