Sugarpastefigurer?
Jag har tänkt göra egen tårtdekoration. Hur långt i förväg kan man göra SP-figurer? Jag vill ju inte stressa med det dagen innan bröllopet direkt.
Jag har tänkt göra egen tårtdekoration. Hur långt i förväg kan man göra SP-figurer? Jag vill ju inte stressa med det dagen innan bröllopet direkt.
ca.6 månader innan...o förvara i en lufttät burk i skafferiet bara.
Oj, 6 månader!? Jag ska också göra såna, å ha på cupcakes. Men jag gör dem nog en månad innan. Nån som har tips på vart man kan köpa formar till att stansa ut och forma blommor?
Då kan jag ju sitta och pilla med det till påsk. Jag vet inte alls vad jag ska ha för figurer. Det är en rosa moussetårta. Vi har inga temafärger, men färgerna måste ju passa till färgen på tårtan.
Kolla även på www.bskafferi.se
Till just figurer är det bättre att använda flowerpaste, det riskerar inte sloka som vanlig sockerdeg kan få för sig att göra. Men det beror ju helt på vad för sorts figurer och blommor det handlar om såklart!