Ska han inte få någon svensexa?
Hej,
Jag blir ledsen då jag tänker på att min blivande man kanske inte kommer att få uppleva någon svensexa. Hans tre bröder har ingen initiativförmåga och verkar inte alls känna för att anordna något sådant.
Jag ringde till en av bröderna för att höra om han kanske ville ha listan jag sammanställt (med kontaktuppgifter till alla som kan tänkas vilja vara med på svensexan). Till svar fick jag då "Alltså, jag tror inte att han vill ha någon svensexa, faktiskt".
Vad baserar han detta på? Visserligen är min sambo av det mer försiktiga slaget, men man MÅSTE ju inte göra en svensexa förnedrande eller? Jag misstänker att det bara är en ursäkt för att slippa organisera den. Är mycket besviken, och övertygad om att min M2B kommer bli det också.
Min blivande har en del andra vänner (samt respektive till mina tjejkompisar), men ingen som han står lika nära som sina bröder... Och ingen som naturligt skulle ta rollen som planerare av en svensexa.
Trist!
Erfarenheter och tips?