SamuelS skrev 2011-11-22 18:31:28 följande:
Vi gifter oss också den 28 Juli 2012! Kul med flera som är aktiva här på forumet som gifter sig det datumet!
Det som är klart:
Kyrka, Lokal, Catering, Gästlista, Inbjudningar, Fotograf, Bröllopsklänning
Det som nu är prioriterat:
Har skickat ut förfrågningar om coverband, har en önskad budget på runt 5000kr men räknar nog med att det blir ungefär 10000kr för coverbandet. Cateringen plus brudens bröllopsklänning blev billigare än vad vi hade räknat med så det spenderar vi nog hellre på bandet.
Transport: Har skickat förfrågningar till olika limos företag
Dekorering har vi inte börjat kika på ännu men vi vet att vi måste klä om stolarna i något enkelt vitt tyg. Just nu är det tråkiga bruna plaststolar, så något måste vi göra, förslag?
Bröllopet kommer gå i vitt, champagne och ljusgrönt tema
Totalt 70 personer
Budget: 90 000 utan bröllopsresa (håller fortfarande budgeten, haha)
Kul att du är med :) Ni verkar ju ha hunnit med en hel del.
Med tanke på stolarna så har ju
Calligraphen stolsöverdrag, men de är ju rätt dyra. Kolla ifall ni kan hyra någonstans i från. Det gjorde min kusin när hon gifte sig i somras, de var vita av tyg, enkla och stilrena. Det blev jätte snyggt tyckte jag. Ska se om jag hittar någon bild..
Vi har färgtema vitt, silver samt puderrosa. Kommer dock ha inslag av grönt i och med blommorna..
Denna veckas planer är att besöka vår blomsterhandlare, de hyr även ut dekorationer såsom vaser och sådant. Så ska vi även göra den slutgiltiga gästlistan och bestämma oss för inbjudningskorten. Vill ha gjort så mycket som möjligt nu innan jul gällande dekorationer, blommor, tryckta grejer o sådant, för på våren kommer jag ha fullt upp med min skola som blir klar till våren (eller kurserna slutar då, har dock ett roligt examensarbete som jag ska syssla med hela nästa höst som nygift innan jag blir utexaminerad, underbart). Kanske borde börja söka klänning snart? Har massor med inspirationsbilder men har inte provat något ännu.