Inlägg från: Beatasbrandbilar |Visa alla inlägg
  • Beatasbrandbilar

    Att gå in själv i kyrkan..

    Jag har planen att gå in helt själv i kyrkan men efter att pratat med en vän så blev jag lite osäker. Tanken var att eftersom min blivande inte får se klänningen innan den stora dagen så skulle det bli lite mer speciellt när kyrkdörrarna öppnas och han ser mig men min kompis tyckte att hela idéen är löjlig då vi redan bor ihop och träffar varandra varje dag. Detta gör mig nu osäker på hela ingången. Kommer det bli jobbigt att möta allas ögon helt själv? Kommer folk tänka som min kompis? Är det någon annan som valt att gå in helt själv? Hur tänker ni inför detta?

  • Svar på tråden Att gå in själv i kyrkan..
  • Beatasbrandbilar

    Ja då får jag höra med prästen först då och se vad de säger om det hela. Tack alla för era svar. Alltid skönt att höra lite hur andra tänker.

  • Beatasbrandbilar

    Brukar präster säga nej till att bruden går in själv? Han vill se mig för första gången i altargången men skulle vi inte få göra så så är det inte hela världen säger han och så känner jag med. Det viktigaste är att vi blir gifta . :)

Svar på tråden Att gå in själv i kyrkan..