Bilder på er dukning!
Hej,
Jag vill se massa bilder på era dukningar. Behöver inspiration
Hej,
Jag vill se massa bilder på era dukningar. Behöver inspiration
Vi vek 40x40 servetter från Duni och la in en 30x30 servett som var brun och vek in den i alltihop, och sist la vi i besticken. Därmed hade vi en middagsservett och en kaffeservett till gästen!
Vi hade brunt och guld som tema och helst hade jag velat ha bara bruna servetter men jag hittade inte rätt brun nyans på några 40x40 servetter så då fick det bli så som det ser ut på bilden. Men det var några gäster som tyckte att det var så fint att de inte ville använda servetterna! :-P
Jättefina dukningar! Jag undrar ni som har täckt in era stolar, har ni själva sytt stolsöverdragen? Det är väldigt snyggt, men tar inte det vääldigt lång tid? Och hur fungerar det i praktiken, hålls stolsöverdragen på plats? Samma sak gäller rosetterna, hålls de också på plats eller låg de ut över hela golvet efter halva kvällen? Var det svårare att dra ut och in stolen då man har på stolsöverdraget? :D Många frågor, hoppas någon kan svara :)
Undrar samma som ovanstående!
På honnörsbordet såg det ut såhär: