Inlägg från: knyttan |Visa alla inlägg
  • knyttan

    "Trashigaste" bröllopet?

    Jag har läst igenom hela tråden under midsommarhelgen och den gjorde defenitivt min midsommar mycket ljusare, trots regn o annat elände Skrattande Har tyvärr inte kunnat svara förrän nu men shit vilken rolig tråd, och sit vad trist att folk är så himla känsliga att man inte kan ha minsta lilla glimt i ögat någonstans.... Konstigaste av allt tycker jag är att de allra flesta som kommenterar om att det är fel o dåligt (både här o i den gamla tråden) inte alls har tagit illa upp själva över egna grejer de har haft på sina bröllop (eller så kanske de inte vågrar erkänna det??) utan det är alltid by-proxy: "tänk om någon hade haft ditt o datt och sen gått in här och läst, kanske hela bröllopet blivit förstört då".... samma sorts personer verkar ofta väldigt kvicka att ta illa upp över att man tex sjunger Den blomstertid nu kommer på skolavslutningar, för "folk som inte är svenska" kan ta illa upp... håhåjaja det skulle vara mycket lättare att vara utlänning i det här landet om svenskar inte förutsatte att det var stötande för invandrare att svenskar har en egen kultur. Som invandrare ändå förväntas känna till och förhålla sig till på något sorts outtalat sätt... Förlåt för OT, men jag tycker det hänger ihop ganska mycket... om man tar illa upp så får man väl säga det då, och så får man reda ut det då, istället för att resten av värden ska gå omkring på tå för att någon möjligen kan ta illa upp av något man gör...

    Alla har vi fördomar om olika saker, tycker att det kan vara sjukt kul att prata om sådant som gör att man "dömmer" folk, det kan ju bara leda till att man får lite perspektiv till sina fördommar om man skrattar åt dem!!! Jag och en av mina bästa vänner, som till skillnad från mig är från riktigt hederlig och kreddig arbetarklass har tex en sedan länge pågående diskussion om fördomar man kan ha om klass. Tex. som att medelklassungen inte kokar sin pasta färdigt för den ska vara "al dente" och arbetarklassungen vill ha pastan överkokad med mycket ketchup Skrattande Däremot så skulle jag ju aldrig på riktigt döma ut någon på grund av tycke o smak!

    Tycker f.ö att "tacky" kanske bättre sammanfattar det vi pratar om än "trash"..... Tacky kan man ju vara lite till mans, typ som en brittisk "chav".... medan WT är rätt så skanky, typ folk på meth och sånt, uteliggare osv...

    Jag vet inte om det var genom en länk i den här tråden eller i den gamla som jag hittade detta, men jag tycker det totalt sammanfattar allt:
    tackyweddings.com/2008/10/30/outer-limits-tacky-150k-wedding-for-uk-16-year-old-girl-ugliest-dress-ever/
    missa inte att läsa reportaget om brudparet och bröllopet!!

  • knyttan
    Chicita skrev 2012-06-24 23:46:30 följande:
    Fyll gärna på med mer "trashiga" saker så vi kan få skratta lite. 
    Men jag måste ju säga att jag skrattar hellre åt allmäna "jag tycker- saker" än personer i youtubelänkar... 
    Ok jag vill ju inte göra dig besviken Flört

    Saker JAG tycker är trashigt (OBS: jag är något av en smaknazi - läs på egen risk!!!):
    Vitblonderat hår i halvuppsättning med stela korkskruvslockar
    Polyestersatin i halvdraperad klänning, gärna med röda eller svarta broderier och/ eller pärlapplikationer
    Pärlclips i håret
    Pärlclips i buketten
    Pärldekorationer på akrylnaglarna
    Pärlbroderier på skorna (speciellt om det är en sådan där spetsig toffel med taxklack som brukar gå under namnet "brudsko")
    Matchande Pärlset (armband/örhängen/halsband) av oäkta pärlor som säljs som "brudset"
    Brudgum i HATT och käpp Kräks (om man inte är rockstjärna, då kan det möjligtvis gå an)
    Ringkudde
    Ringbärare
    Jätteblingbling-ring - speciellt om bruden är väldigt pigg på att berätta om caraten etc...

    BRUDÖVERLÄMNING

    Fler än två tärnor, som måste ha samma klänning i en väldigt uppseendeväckande färg
    Åka häst och vagn
    Solros/ gerbera i buketten och som dekoration
    Bordskonfetti
    Överdrivna favours, gärna med brudparets namn ingraverat eller med deras foto på, så att man aldrig kan använda glaset/ handuken/ servettringen eller vad det nu är
    Pussklockor
    Toakorgar
    Ha en jättefest där man bjuder in folk man knappt träffat (speciellt om man inte bjuder deras sambos/ partners "för dem har man aldrig träffat, och det blir så dyrt då")
    Byta om till kort klänning efter middagen "för att kunna festa loss" (öht om man använder det uttrycket så är man nog i allmänhet en tacky person??)
    Låna till bröllopet
    ICA Maxi princesstårta som bröllopstårta
    Caketoppers (överhuvudtaget, inga undantag!)
    Egengjort fult och plottrigt pyssel (till skillnad från mitt eget som är personligt och smakfullt Flört)

    Saker som är tacky (enligt andra eller mig själv) och som JAG ÄNDÅ komer ha på mitt bröllop
    Monogram
    Såpbubblor
    Fejknaglar (okej jag har velat göra såna i flera år men aldrig haft en bra ursäkt förrän nu!??!)
    "Spexig" första dans
    Bildspel med massa egofoton på oss
    Allsång
    Pappa betalar festen
    Fri bar
    Buffé
    Önska sig pengar till bröllopsresa
    Rislampor (vet inte varför det är trashigt men det såg jag någonstans i tråden)
    Hemgjort pyssel (som då till skillnad från alla andras är snyggt och genomtänkt *lol*)

    Hmmm har säkert MASSOR mer men kommer inte på just nu... återkommer Tungan ute
  • knyttan

    Ah nu kommer jag på meeeer!!!
    Vi har även sådana tacky grejer som:
    Spotify till festen
    Poplåt som utgångslåt - dock spelad på orgel (= ännu trashigare? Förvånad)
    Rosa i färgtemat (ok gammeldags rosa måste jag få säga till mitt försvar!)
    Lek med strumpeband till festen (tradition från sambons hemland)
    Utklädningssexa och -hippa (DET var ju inte vårt fel dock Oskyldig)
    Amerikanare från kyrkan - eventuellt

    Måste också säga att jag tycker det är riktigt trashigt att ha musik från CD som in och utgång i kyrkan, speciellt om man gör någon sorts spex eller dans som in eller utmarsch, efter viss youtube-förlaga... *ooourf*

  • knyttan
    Kjell Präst skrev 2012-06-25 08:44:28 följande:

    Tipsar om min egen bröllopsberättelse för den som inte läst den. Gissar att en del skulle säga att vårt bröllop hade trashpotential så det räckte. Fast det tyckte inte vi.


    www.brollopstorget.se/hem/kjell_prast/present...


    Tycker det låter som bästa bröllopet ju! Nu så här med en och en halv vecka kvar så kan jag lite önska att vi hade valt ngt liknande Tungan ute Och då har vi ändå ett ganska "litet" bröllop i jämförelse med många här!

    Som sagt så  är jag en smaknazi, så jag tycker nästan allt som inte JAG SJÄLV skulle valt är = dålig smak, hahaha, så självklart har jag ännu mer grejer!! Vet att dessa saker redan varit uppe massvis med gånger men jag känner så starkt för just dessa grejer....
    Tiara!
    Hanskar utan fingrar (men är det någon som verkligen använder dem längre??)
    Brudparaply/ parasoll
    Synliga taueringar på bruden (där åkte jag själv dit IGEN ja... men mina tatueringar är ju till skillnad från andras smakfulla och speciella *hohohohoho*) och absolut speciellt om bruden är mycket solbränd (DEN torskar jag inte på ialla fall!!)
    Brudklänningar med släp (ja, ALLA!)
    Muffintop på klänningen (ja den åker jag också dit på)
    Shabby-chick tema på bröllopet (känner mig näääästan träffad Tungan ute)
    Raggarbröllop
    Medeltids / fantasy inspirerad klänning utan att ha motsvarande tema
    Empireklänning för att "dölja" tjockmagen (funkar dåligt) - fast det känns lite -95 gör det inte???
  • knyttan
    Fästmön skrev 2012-06-25 14:50:58 följande:
    Åh, jag har en!

    Jag tycker att det är "trashigt" när folk gnäller över allt! Som är de vore så himla "classy" själva liksom!

    Sen får man ju för skoj skull gärna skriva i en sån här tråd för det är så roligt att läsa :). Men folk som klagar på riktigt att de tvingas äta på plasttallrikar, att bruden har släp på sin klänning, att första dansen var spexig osv. DET är smaklöst.
    Haha det håller jag med om! Jag har f.ö varit på bröllop där gaaanska många av de ingredienserna jag skrev upp ovan förekom, och då kändes det ju inte som ett tacky bröllop... mer som att bara, jaha hmmm, de har tänkt så, så skulle nog inte jag göra, men aldrig att jag sen skulle gå omkring och säga att ja XX och YY´s bröllop det var så himla smaklöst för de hade zz och gjorde nn! Förvånad Nej alla riktiga bröllop är ju faktiskt speciella och fina på sitt sätt, men sen kan man ju ha fördomar om olika val som folk gör och skämta om det (se vidare mitt inlägg ovan om hur man väljer att äta sin pasta!)
  • knyttan
    Drullen skrev 2012-06-26 09:20:51 följande:

    Oj oj haha, vi skulle inte ha tema vilket ja kan tycka är lite trashigt, men av vad alla skriver, så har vi ett outalat tema ändå - Tema Trashigt ; )


    Vi kommer helt säkert uppdatera facebook under dagen, o eftersom ja inte har någon ficka på klänningen kan ja stoppa den i klänningen som den filmen nån länkade till från usa, hon som tror att hon inte syns när hon skriver sms underslöjan under vigselakten! Haha, där går även min gräns...(men det är för att ja inte ska ha nån slöja, annars hade ju funkat ; )


    Var är den länken? Den vill jag se! Tungan ute
  • knyttan
    Plett skrev 2012-07-01 00:54:59 följande:
    Jag köpte vigselringen på pantbanken. Hur många trashpoäng ger det? :P
    Fett! Vi köpte iofs också ringar på Pantbanken men de använde vi till att komplettera annat guld vi hade som vi smälte ner o gjorde om... men kanske jag kan få en halv trashpoäng?
  • knyttan
    fannyohenrik skrev 2012-07-10 23:12:13 följande:
    Tycker att var enda än där det har stått om speciellt tatueringar så ska man dölja dom för att det verkar vara jätte hämskt att man visar och är stolt över det man satt på sin kropp. 
    Jag skulle aldrig dölja min tatuering då det är det vackraste jag har på min kropp. jag är fruktansvärt stolt över den och skulle helst vilja visa den för hela världen.
    Om man skulle ha ett bröllop som inte i någon minsta detalj skulle kunna anses som tacky av någon endaste människa så skulle det isåfall förmodligen vara det tråkigaste, opersonligaste, mest slätstrukna bröllop man någonsin skulle kunna föreställa sig.
       Jag har också tatueringar som syntes, jag tycker inte ens att det nödvändigtvis är tacky med tatueringar, men det kan vara det. Och i vilket fall som helst så är det ju de "konstiga", personliga grejerna som gör ett bröllop kul, precis som det är de grejerna som gör ens vänner kul och speciella. En kompis har tex en oerhört ful (och opropornerligt stor) delfintatuering på överarmen som inte alls stämmer ihop med hennes nuvarande stil eller hennes övriga tatueringar, men det var den första tatueringen som hon skaffade och därför gillar hon den. Folk som inte känner henne kanske ser den och tänker "gud vilken ful o tacky tatuering" medan hennes vänner (och hon själv!!) vet att det är en del av hennes personlighet och historia. Och det kan ju aldrig vara fel att stå för både den man är och den man har varit.
  • knyttan
    Pyssligheter skrev 2012-07-11 11:09:50 följande:
    Jag måste säga temafärger. Jag vet inte vad det är, men jag tycker det är urfånigt och ja, trashigt. Att matcha alltifrån tårtan och servetterna till tärnklänningar, handdukar på toaletten och små rosetter på såpbubbleflaskorna i exakt samma rosa nyans. Ryyyyser! Självklart är det snyggt med t ex en genomtänkt dukning men att hålla på och matcha ihjäl sig, det tycker JAG är trashigt. ;)
    Hahahahaha! DÄR åker jag dit så det ryker om det!!! Matchade banden på inbjudningarna, vigselprogrammen och festprogrammen, med samma färg på dukar, handdukar och band runt tårta och bukett. Plus matchande pappersservetter till efterrätten! Såpbubblorna slapp dock rosetter, även om jag satt o funderade på det någon dag innan bröllopet... anledningen till att det inte blev så var helt enkelt att jag inte pallade Cool

    här är en bild på vår festlokal:


    och här är tårtan (observera den rosa matchninngen med dukar, servetter, rosor (samma som i bordsdekorationerna Tomte) och band i samma nyans!!)

  • knyttan
    gbg2012 skrev 2012-07-18 23:02:22 följande:
    Jag tycker inte buffé känns så lyxigt, det kan vara gott men inte lyx. Buffé har de på lunch men aldrig på lyxiga resturanger då blir du serverad vid bordet, någon som häller upp vin och så. När jag har varit på brölllop med buffé har det varit gott men inte samma känsla och detta är vad jag tycker. 

    Det blir ju annorlunda med tal och bildspel vid en buffé och vissa kan hålla på och ta flera gånger. Nä vi hade trerätters och tårta och tal och bildspel under förätt och efterätt det va perfekt. Det bröllopet jag va på var det just talen som var svåra för vissa satt till bords och andra va på gång att ta mer mat och vi som hade ätit upp och inte äter tre gånger fick vänta på de andra, tror det blir mer väntan då folk tenderar att äta mer vid en buffé.  

    Att sleva på mat själv är ju såklart skillnad än när någon annan ger men de hinner inte lägga upp maten snyggt och det måste ju snabbas på lite.  

    men hellre buffé än färdigmat som jag fick på ett bröllop(färdig quorn biff riktigt tråkigt).  
    Nej det är kanske inte så lyxigt med buffe men vi hade inte heller något "lyxigt" bröllop så på den nivån vi valde att lägga vår fest så skulle det bara ha känts krystat med bordsservering. Man skulle kunna säga att det hade varit trashigt för oss att ha trerätters Skrattande Ang tal mm funkade det superbt eftersom vi hade en så himla välorganiserad toastmadame så det flöt verkligen på jättebra. Och maten på buffen var verkligen riktigt god, det är många som har kommenterat det efterråt at det verkligen var utsökt mat. Bara för att man har trerätters så innebär det ju inte automatiskt att maten är jättebra menar jag. Jag har ätit på många fina restauranger och det är då inte alls absolut säkert att bara för att stället utger sig för att vara fine dining så är det inte säkert att köket hänger med... så om man stirrar sig blind på att man SKA ha trerätters för att det är "finare" så kanske det finns en risk för att man kanske inte får så bra mat helt enkelt utan bara mat som "låter" fin på menyn, och DET är verkligen trash!
       Tycker fö. inte alls att det måste vara så super "lyxigt" bara för att det är bröllop, tycker tom att det är just när man eftersträvar den där lyxkänslan och misslyckas som det blir trashigt istället. Så enligt mig kan både buffe och trerätters vara trash - om det känns som att det inte stämmer med den övriga känslan på resten av festen, eller om det känns som om man försöker utge sig för att vara ngt man inte är...
  • knyttan
    majflicka skrev 2012-07-23 13:03:16 följande:
     Sen finns det ju mkt som man kan tycka känns som fånigt beteende. T ex att man kör över sin familj och vänner som borde betyda allt för en för att det är " vår dag" ( för de flesta av oss är det ju viktigt att vänner och bekanta känner sig välkomna) men det känns inte tacky utan bara korkat;)
    Nej jag fattar inte alls det där "vår-dag" resonemanget som verkar gå ut på att man har rätten att domdera och köra med resten av familjen och vännerna för att man ska gifta sig? Vill man inte ha en trevlig dag med dem? Jag ser det ju som att jag ska ställa upp och ge mina vänner och familj en fin upplevelse som tack för att de kommer och delar dagen med oss, men vissa ser det tydligen som att gästerna ska var deras undersåtar för en dag... supertacky!!
  • knyttan
    car1021 skrev 2012-07-25 08:23:29 följande:
    Otroligt bra skrivet M080412J. Jag håller helt med dig. Har läst lite till och från i den här tråden och tycker verkligen att var och en får väl göra sitt bröllop som de vill. Tänk om alla gjorde precis likadant hur tråkigt hade inte det varit.
    Enligt den här tråden kommer vårat bröllop att vara väldigt trashigt.
    Jag ska ha en ljusrosa bröllopsklänning med vit spets som är en sk "kinaklänning".
    Vi ska ha rosa och vitt som färgtema.
    Vi  ska ha buffé !!!
    Vi ska ha Spotify...
    Vi ska vara i en äldre (men supermysig ) lokal
    Jag har köpt väldigt mycket saker på Ebay.
    MEN vi kommer förhoppningsvis ha ett underbart bröllop och det är väl det viktigaste.
    FruStendahl skrev 2012-07-25 10:22:21 följande:
    Fy vad ledsen jag blir när jag läser hur ni skriver, ni är ju fan elaka.
    Att det ska vara så svårt att acceptera att folk får göra som dom vill, mår ni bra av att skriva att det ser trashigt ut om man gör si och så? bara för att ni kanske inte vill ha det så!  folk är olika och vill nån gifta sig i svart eller grön klänning, ha låtsas diamant eller äkta eller bara bjuda på fika eller hyra värsta herrgården.. det är upp till var och en och hur deras ekonomi ser ut,  jag kan hålla med om vissa saker men det är ju inget jag behöver gnälla om här, för det kan ju såra någon.. 

    Det viktigaste är ju att brudparet blir lyckliga och att dom får gifta sig på sitt sätt.
    Det är INGEN i den här tråden som kommer att förbjuda någon annan något över huvud taget. Det här är en tråd för självironi och glimten i ögat. Fattar man inte det, alternativt inte kan handskas med det så finns det som sagt en enkel lösning och det är att man inte behöver läsa tråden. Ursäkta, men jag blir så trött på att det ska komma in folk i tråden med jämna mellanrum och gasta och härja om att de som skriver här är dåliga människor som vill förbjuda andra hur de ska ha sitt bröllop, är elaka, trashiga själva, inte kan acceptera att folk får göra som de vill osv osv... Ett tips till er kan vara att läsa trådstarten en gång till och läsa hela tråden från start.
       Ett så lamt och slätstruket bröllop att ingen, någonstans skulle kunna tycka att de inte fanns någon detalj som på något sätt var klyshig och smaklös, skulle vara världshistoriens tråkigaste. Och då skulle det också vara fel.Det har jag redan skrivit i ett inlägg tidigare, så det känns lite tråkigt att behöva upprepa sig.
       Den här tråden är till för att skämta och avdramatisera och bjuda på sig själv. Jag tycker bara det är kul att se vad andra kan ha för hang-ups, precis som jag har min pet peeves när det gäller bröllop. Jag tycker helt ärligt att det är sjukt töntigt med pussklockor tex men jag dömer inte dem som tycker att det är jätteromantiskt, precis som jag inte mår dåligt av att veta att vissa tycker att det är jättefult när bruden har synliga tatueringar (som jag har/ hade på bröllopet). Fixar ni inte av självdistansen så gå här ifrån tack, och kalla mig inte elak utan att ha läst hela tråden.
      
  • knyttan
    Jalle skrev 2012-07-25 20:45:27 följande:
    Trashit vet jag inte, mer en lista på sådant som jag aldrig skulle ha på mitt bröllop (betänk att jag inte brukar ha samma smak som gemene man, oftast jag som är udda/konstig);

    -Rosa eller lila färgtema
    -Maräng/gräddbakelseklänning
    -Broderier i färg på klänningen
    -Snörning i ryggen
    -Alldeles för urringat
    -Alldeles för sminkat
    -Alldeles för höga klackar som bruden inte kan gå i.
    -Långt utsläppt, lockat hår med extensions.
    -Blingbling, varken på kläder eller dekorationer
    -Droppformad brudbukett
    -Brudöverlämning
    -Att ta lån för att gifta sig
    -Trerätters sittande middag fast man inte har råd. Mao den allra billigaste mat man kan skrapa ihop, bara det blir trerätters.
    -Att man överhuvudtaget försöker få saker att se dyrare/märkvärdigare ut än de är. Har varit på ett riktigt budgetbröllop en gång, och det var fantastiskt! De körde så att säga hela konceptet fullt ut. ”Vi vill gifta oss nu och detta är vad vi har råd med”, typ!

    När jag läste igenom min lista så slås jag av att vad jag egentligen menar är trashit är när man försöker vara någon man inte är för att man tror att det SKA vara på ett speciellt sätt. Om man ÄR en rosa tjej som gillar blingbling och mycket smink så är det väl självklart att man ska ha det på sin bröllopsdag också. Jag som knappt sminkar mig till vardags skulle ju se skitkonstig ut om jag drog på värsta Paris Hilton-sminkningen.
    Hahaha. jag håller med dig om allt!! Hellre ett ärligt budgetbröllop med papptallrikar och hemgjord buffé i en källare än ett bröllop där allt ska verka finare än det är, med jätteansträngd dresscode (frackbröllop men ingen av gästerna har en frack ex...)
  • knyttan
    1700tal skrev 2012-07-29 09:08:03 följande:
    Hehe, tycker det här är så intressant.. Det här med frackbröllop tas upp ständigt som nåt alldeles förfärligt och överdrivet (eller vad man nu har för åsikt om det ), ändå har jag under mina 4 år på BT inte läst, hört eller stött på ett enda par som haft frackbröllop... Inte utanför BT heller.
    Jag har stött på det men då har det varit i gamla student/ akademikerkretsar och där är det ju inte helt ovanligt med frackmiddagar. Jag tycker inte heller att det är speciellt förfärligt och överdrivet med just frack om man nu har en naturlig relation till det Glad
  • knyttan
    1700tal skrev 2012-07-29 20:38:14 följande:
    Hm, jaså... Ja, jag har aldrig sett nåt iaf. Men har väl inte spanat efter dem heller. Min blivande har också egen frack och har använt den en hel del. Tycker själv inte frack är nåt märkvärdigt, varken som plagg eller som klädkod. Men har fascinerats över hur avigt inställd många är till det. Det är ju bara ett plagg, om än ett formellt sådant. Och vad är fel med formella tillställningar liksom?
    Nej inget alls, jag har själv varit på frackmiddagar /studentbaler men tycker inte att det är så speciellt kul - pga den studentikosa jargongen, inte för frackens skull! Det jag ville åt var väl mer om man väljer att ha en klädkod (som tex frack då eller smoking) som inte gästerna har någon naturlig relation till. Om man nu bara är gamla nationspolare varav hälften är promoverade och super i frack jämt och ständigt så är det ju inget konstigt att man har frack på sitt bröllop heller, då kanske det skulle vara mer "fel" med kavaj iså fall, samma om man kanske jobbar i kostym, då kan jag förstå att man vill gå upp ett steg för att inte känna att man går i arbetskläderna. Men om Pelle Blåställ och Fia Frisör vill ha tjusigt som attan på bröllopet och därför väljer att ha frack (vet inte hur vanligt det är iofs, säkert inte särskillt...) bara för att det ska vara "flott" liksom, och utan att riktigt ha koll på resten av vett-och-etiketten mm, då är det onekligen lite trash.
Svar på tråden "Trashigaste" bröllopet?