Inlägg från: M040812J |Visa alla inlägg
  • M040812J

    Vad är er favoritparfym?

    Escada magnetism är rätt kvalmig om jag inte kommer ihåg helt fel. Den är inte "blommig" som deras signaturdoft utan rätt tung. (syrran hade den ett tag)

    Men parfym är så personligt. Jag gillar "nyduschade" lukter Grace - Philosophy är min absoluta favorit. Luftig och fräsch. Många som påpekar hur gott jag luktar när jag har den, och ändå rätt ovanlig så man är ganska ensam om den! Svår att få tag i dock.
    Annars gillar jag Gucci - Envy me
    har en dior som är rätt tung som jag gillar också men används väldigt sällan då den är rätt mäktig.
    Clean-dofterna är goa de med, men alldeles för vanliga. Alla luktar "clean" nu för tiden.

    Aviman: Flowerbomb är underbar! 

  • M040812J
    Chicita skrev 2012-06-27 22:17:30 följande:
    Jag har fastnat för DKNY.
    Egentligen de flesta av hennes dofter.
    Jag hade hennes röda äpple som bröllopsparfym.

    Men dagligen varierar jag med det rosa och det gröna äpplet. På bröllopsresan 2.0 så köpte jag även hem "golden delicious" och den är också så där fruktigt fräsch som jag gillar 
    Dom är också fina! Hade den gröna och kan fortfarande få nostalgiminnen när npn dpringer förbi med den! :)
  • M040812J
    lundabrud skrev 2012-06-28 22:07:02 följande:
    Jag är inte så mycket för tunga dofter,  jag brukar växla mellan Clean "warm cotton" och Clean "Fresh Laundry". 
     
    Samma som mig då, testa denna. Du kommer älska den...

  • M040812J

    Lundabrud, som daniiel skrev. Philosophy. Tror den går att löpa på NK, de hade en speciell affär på östermalm med den förut, men jag tror dom har stängt? Vet att den går att beställa från usa också. Strawberrynet.com hade den förut!

Svar på tråden Vad är er favoritparfym?