• Tekla2

    Vill inte att folk ska känna sig tvingade att ge pengar

    Det är klart att gästerna kommer att förstå ert dilemma och ha förståelse för det. Ni har ju bott tillsammans i flera år och har ju det mesta som du själv säger. Dessutom ska ni flyga tillbaks och det har väl alla en känsla för att det handlar om begränsat utrymme och vikt..

    Du känner ju en viss oro över att gästerna kan känna sig tvingade att ge pengar.. men då skulle de väl känna sig tvingade att ge någon present över huvudtaget? Det börjar bli vanligt även här i Sverige att brudparet önskar sig pengar till festen eller bröllopsresan. De dörrarna är redan öppnade..

    Härligt med lite kulturkrockar som öppnar upp :) och fast man är född i samma land så finns det en hel del "krockar" i tycke och tänkt som visar sig runt bröllop/begravning/arv/lotterivinst.. De kanske är så att hur man än tänker till och månar om sina gäster så kan man inte tillfredsställa alla i var ända liten detalj.

    Du har fått jättefina tips hur du kan formulera dig och bygga en praktisk och fin "gratulationskortslåda" . Själv så skulle jag nog redan i inbjudan nämna detta (har gjort ;) för att undvika att gästerna skulle känna sig "dumma" för att det missat något de borde ha förstått. Tror att de skulle känna sig mer fåniga om de kommer med en köksmaskin och inte tänkt sig för..

    Flera byggtips: Jag har köpt två leksaksresväskor på rea för 24 kr/st. Dessa kommer snyggas till och destinationsort/stämplar  limmas på i remsor. Ställs på högkant och en skåra på kortsidan görs som passar som inkast.

    Hoppas du har fått något som du kan ha användning av.. :)

Svar på tråden Vill inte att folk ska känna sig tvingade att ge pengar