• Anneli256

    Kan man använda förlovningsringen som vigselring eller är det "fattigt"?

    personligen så brukar jag aldrig kolla in ringfingret på folk jag träffar random. Mina vänner och bekanta vet jag ju om dom är gifta eller ej.


    Men om jag nu skulle reflektera över ringen så hade jag trott att man är förlovad med en ring.. dessutom om det är en "icke traditionell" ring dvs inte typiskt förlovnings/ vigselring så hade jag inte trott att dom var varken gifta eller förlovade. Utan att dom bara valt att ha en ring på ringfingret. Men jag tror bara detta har med gamla traditioner att göra.


    Det finns ju faktiskt många människor som inte ens använder sina ringar- och dom är inte mindre gifta för det.


    Om ni känner för att ha en ring så är det upp till er. Men om du tvunget vill vara säker på att folk förstår att ni är gifta bara genom att titta på ditt finger så hade jag valt två ringar. Att det skulle se fattigt ut håller jag dock inte med om.

Svar på tråden Kan man använda förlovningsringen som vigselring eller är det "fattigt"?