• stormhelen

    Berätta om den bästa bröllopsfesten ni gått på, nyfiken!

    Jag har bara varit på tre bröllop, 2 var helt okej och ett av dem var hemskt.


     


    Det första bröllopet jag gick på var på min brors för 14 år sedan (jag är en sladdis). Det var ett vanligt svenskt bröllop.


    Det jag mins mest var deras kärlek som verkligen lyste från deras ögon. I övrigt så minns jag inte så mycket mer av det bröllopet.  Så det är nog detta bröllop som jag tycker bäst om av de jag gått på, och det tack vare den kärleken som lyste från brudparet.


     


    Det andra bröllopet jag var på gifte sig min kusin, och det var lite roligt  då det var ett överraskningsbröllop. Vi trodde att vi skulle på dop men det blev ett bröllop också. Mysig fika efter bröllopet med mest fokus på deras lille son som döptes.


     


    Det sista bröllopet jag var på så gifte sig min m2b:s bror sig, och det var super tråkigt/ dåligt bröllop.


    Tråkig lokal som de inte gjort ett piss med (de hade hängt upp typ 5-6 vanliga ballonger), dålig lagad mat, otrevlig personal som inte gjorde sitt jobb (de hade t.ex. inte hällt upp skumpan till brudskålen då brudparet kom, och de började bråka med brudgumens far varav en av dem blev hemsickad), stendött på dansgolvet inget tjo eller tjim. Några gjorde några lama försök till att börja dansa (däribland jag) men.. ja det funkade inte så bra.  Sedan försökte de dra igång lite lekar (något jag avskyr) och återigen så var det inte så många som var med på det. Alla bara satt ner på sina stolar och småpratade med dem de hade till bordet. Detta kanske berodde på att inte borden "städades" undan. Jag vet inte. Men summan av det hela var att det bröllopet var inte så lyckat alls.


    Hoppas på att vårt bröllop inte blir så. Hälfen av gästerna kommer ju vara samma på vårt bröllop.  =P


    Hur motverkar man detta?

  • stormhelen
    PMB skrev 2013-05-07 07:43:47 följande:
    Just den biten med dansgolvet har att göra väldigt mycket med vilken musik man har och om de som går upp på dansgolvet bjuder på sig själv. Det senaste bröllopet jag var på så hade de först liveband som satte igång med en conga line och sen drog de musiker som hade bärbara instrument hela tåget ut på gården och runt bland folken vilket gjorde att många hakade på och sen var vi helt plötsligt ett fullt dansgolv Skrattande Därefter när de hade DJ spelade han de låtar som gästerna hade fått önska i förväg och de låtar som drog upp flest folk var gamla klassiker såsom schlager, YMCA, osv. Jag tror det har att göra med att de dels är lätta att dansa till och dels har man igenkänningsfaktorn (och kanske glada minnen från när man dansade till dem förr) som gör att man blir glad och vill dansa och bjuda på sig själv.

    Hur är den andra hälften av gästerna? Gillar de att dansa? Om de gör det så kommer de antagligen smitta av sig på de andra så länge de inte sluter sig i en egen ring utan tycker det är kul att andra deltar också. Förstår du hur jag menar?

    När det gäller det övriga på din m2bs brors bröllop.. Se till att inte ha otrevlig personal Flört Middagen i sig kommer i mångt och mycket bero på vilka som anmält tal och liknande till er toastmaster och om ni har några särskilda förväntningar om det av någon anledning inte skulle bli så många tal så borde ni prata med dem. T.ex om du inte är förtjust i lekar så be dem att inte fylla upp tiden med det utan att du/ni skulle föredra ett mysigt bildspel eller liknande.

    Vilket bra svar! Skrattande Tack!


    Ska tänka på allt som du sa. =)

Svar på tråden Berätta om den bästa bröllopsfesten ni gått på, nyfiken!