Studera ny utbildning och byta karriär?
Hej!
Jag känner verkligen igen mig. Jag blir 25 år i år, och har varit klar socionom i ett år nu. När jag skulle börja plugga valde jag mellan lärare, socionom och personalvetare. Jag valde socionom för att den kändes bredast, precis som du. Nu är jag så himla osäker på om jag gjorde rätt val.
Jag är inte personen som inte kan släppa jobbet när jag kommer hem, det har jag inga problem med. Jag är mer osäker på jag verkligen kommer tycka att det är roligt att jobba som socionom restern av livet. Kanske handlar det dock om att det jobb jag har just nu inte är mitt drömjobb, och skulle jag söka mig vidare till något annat socionomyrke hade jag kanske tyckt det var roligare.
Med anledning av att jag var inne på att bli personalvetare har jag läst en kurs i arbetsrätt. Är även inne på att läsa en kurs som heter "rekrytering och urval", för att bredda mina jobbmöjligheter mot "personalhållet".