BellaBella skrev 2013-04-15 14:14:43 följande:
Nu i juni? Åh grattis va spännande!
Vilket bra pris på maten ni har fått!
Vi kommer också handla drickat i danmark, där sparar man mycket!
Vi gifter oss förmodligen 2015.. blir stort bröllop och måste få in typ 80.000.. sjukt mycket pengar alltså, men vi räknar på100 pers och kommer bjuda på allt så det kostar ju..
Jag får hänga här och snappa upp tips och grejjer så kanske man kommer billigare undan haha !
Får ja fråga hur mycket ni budgeterar för alkohol? Skitsvårt att veta sånt ju.
Vi satt med Excel och uppskattade hur mycket varje person dricker ungefär, hahaha, Det var inte det lättaste.. Men vi tog i lite extra på varje person och då fick ju hur många lådor öl, baginbox vin, cider vi max behöver. Vi googlade hur många glas vin man får för varje baginbox, så man kunde beräkta hur många man skulle behöva köpa. Vi har en budget på 5000 kr för alkohol. Men öl och vin får man relativt billigt. Och vi skall ej ha någon sprit, mer än till kaffet. Då har vi köpt whiskey och baileys.
Systembolaget har en lista hur mycket det är beräknat att gå åt beroende på om man har buffé eller tex trerätters.
Försök att spara en liten summa barje månad så det inte behöver bli så mycket på en gång. Och om ni redan bestämt tex färgtema så kanske man kan börja köpa dukar och lite dekorationer redan nu, Har man koll på vad man vill ha och man hittar något som passar så kör på. Blocket kan man även kolla på, även här på bröllopstorget köps och säljs det en del.