Min dröm om en ny häst men min sjukdommar skrämmer tips?
Jag har 30 års erfarenhet av hästar och ridning både i arbete och som privatperson (och även ägt flera hästar).
Du kan inte bara sitta upp och rida en häst som har stått så länge.
Du måste börja med att bygga upp musklerna från marken. Longera först och sen fortsätter du med tömkörning efter ett tag.
Du kanske får hålla på mellan 2 veckor och 1 månad och trappa upp markarbetet. Sen kan man rida.
Dock tycker jag att dina sjukdomar är ett stort hinder. Du kommer inte att klara av att sköta hästen som den behöver på egen hand. Så om du ska ha kvar hästen behöver du skaffa hjälp. I första hand ridhjälp, men det kan vara skönt att få dela dagarna med någon duktig också så att man har lite avlastning. Om man själv blir sjuk och inte kan sköta hästen på några dagar så behöver man ju faktiskt ha någon som känner till både hästen och stallet.
Jag slutade med hästar när mina skador var så hindrande att jag inte längre kunde ge hästen den skötsel som den faktiskt kräver. Hur mycket jag än älskar hästar så får det inte bli risk för att varken dom eller jag skadar mig pga mina handikappande skador och den yrsel jag nu lever med.