Vi kan inte boka in en kyrklig vigsel!!
Vi hade liknande problem med vår församling... fick veta att vi inte kan boka förrän i november, men sen när min man hade vägarna förbi i augusti och frågade fick han veta att det visst gick att boka, och då var "vårt" datum redan taget. Vi hade ringt tre gånger, med flera månaders mellanrum, för att höra om när vi kunde boka (först fick vi svaret "efter sommaren"), och sen är bokningen plötsligt igång och vårt tänkta datum (vår årsdag dessutom) har gått till nån annan. När min man påpekade detta förklarade de att det är festlokalen (i församlingsgården) som inte kan bokas förrän i november, men kyrkan hade vi kunnat boka. Och förresten hade vi kunnat preliminärboka festlokalen.
Jag blev skogstokig, kort sagt. Nu har vi tagit ett annat datum, och får vi inte festlokalen så får vi väl festa utomhus. Fattar inte hur man kan vara så inkompetent att man inte kan lämna korrekt information på telefon om just lokalbokningar, när ens huvudsakliga arbetsuppgift är att hantera församlingens lokalbokningar.
Och för att inte bara babbla om mig själv: nej, det låter helt sjukt att ni inte ska få veta förrän typ en månad innan om ni får kyrkan eller inte. Försök kontakta nån annan i församlingen och fråga om det verkligen ska vara såhär, för det är ju över huvud taget inte rimligt. Vissa saker måste ju bokas långt i förväg, som t ex gästers resor eller catering eller underhållning, och vissa saker går ju inte ens att avboka alltför nära inpå. Så nä, det är ju helt uppåt väggarna.