Min bror gifter sig inom en vecka av mig har jag rätt att vara sura?
Alyllyra skrev 2014-02-11 11:13:47 följande:
Du låter som att du tar det här personligt?Naturligtvis ska man bry sig om varandra i en familj, men det är en ytterst fin linje mellan "bry sig om" och "lägga sig i saker som inte angår en" och jag anser att man bör hålla sig på rätt sida av den gränsen
TS. Jag ifrågasatte inte ditt förhållande. Du skrev:"jag med ett stabilt förhållande sedan 4 år tillbaka" "min bror med ett på och av förhållande". Du gjorde alltså en jämförelse mellan era förhållandenoch antydde (väldigt tydligt) och ditt förhållande är mer värt än hans och du "ska" gifta dig först. Du kanske inte skulle jämföra om du inte tål det för egen del.
Den enda som ifrågasatt någons förhållande är du. Du tar dig rätten att ifrågasätta din brors förhållande och motiv för att gifta sig, vad är du för en slags syster egentligen?
Du frågade om du hade rätt att vara sur över din brors bröllop och jag antog, måhända felaktigt, att du faktiskt ville ha svar på frågan. Ville du bara bli struken medhårs kunde du ju ha sagt det.
Jag förstår inte riktigt hur du kan vara så upprörd över detta, din bror gifter sig inte för att jäklas med dig. Han visste ju inte ens att du skulle gifta dig! Det bevisar ju att hans bröllop är "äkta" och inte bara ett elakt spratt för att förstöra för dig på din stora dag. Om han sade "Eftersom du sa gifta dig den 14:e tänker jag gifta mig en vecka innan, bara för att jäklas. Ha!" skulle du ha all rätt i världen att vara både ledsen och förbannad på honom. Men nu? Nej. Det kvittar att du lagt ner mycket mer tid och pengar på ditt bröllop, och att du och din blivande man varit tillsammans längre, din bror hade ingen aning om att du skulle gifta dig och valde att gifta sig med sin flickvän nu. Han hoppades säkert att du skule vara glad för hans skull, men i stället reagerar du så här. Du oroar dig för att tjejen ska krossa hans hjärta, men det är en risk vi alla tar när vi ger våra hjärtan till en annan människa. Även du.
Ja, jag skrev att du betedde dig som en bortskämd prinsessa. Anledningen till att jag skrev det är att du beter dig som att din bror med vett och vilje förstör din bröllopsdag.
"Jag är helt övertygad om att om ni hamnde i en likande situation skulle det om så en väldigt lite komma exakt sådanna här känslor för er också."
Nej, jag skulle inte reagera som du. Jag vet att de allra flesta inte är tankeläsare, och att om jag höll det hemligt att jag skulle gifta mig skulle ingen heller veta det.
Som sagt; du frågade om du hade rätt att vara sur. Eftersom det var en fråga svarade jag vad jag anser: Nej, du har ingen rätt att vara sur. Du ville dock inte ha sådana svar utan bara svar som strök dig medhårs och daltade med dig, tyvärr visste jag inte det. Jag är ju ingen tankeläsare.