• daniiel

    Så arg efter bröllopet

    Jag går emot strömmen lite nu...

    Jag hade aldrig avvisat familjen eller gjort det till en diskussion på plats, det pga av just barnen. Barnen i fråga har faktiskt inte gjort något fel och jag tycker inte dom ska behöva vara med och "ta skiten" som deras föräldrar dragit in dom i.

    Det är respektlöst att ta med barnen på ett bröllop som är barnfritt, speciellt om man frågat brudparet om det dessutom och fått ett nej. Men. Bröllopet är över, dagen är förbi. Är det verkligen något att dra igång ett stort bråk över? Är det här en familj som ni står nära och umgås ofta med? Är fallet så, så kan ni ju nämna att ni blev väldigt besvikna över att dom inte kunde respektera erat val på er bröllopdag, men att gå igång på alla cylindrar.. nja.

    Och skulle någon annan, som inte tog med sina barn eller inte närvarande pga att dom inte fick barnvakt eller liknande, få nys om familjen som hade med sig barnen, så får ni helt enkelt säga som det är. Ni hade sagt att barnen inte var välkomna, men familjen ignorerade er och ni hade ingen som helst aning om att dom tänkte göra så.

    Jag tänker lite "pick your battles" och för mig hade inte detta varit en stor nog sak att "dra igång" något över. Ja, jag hade tyckt att det var respektlöst gjort som sagt, men dagen är förbi. Det var inte erat fel, ni gjorde allt rätt, så gå vidare. Låt inte dom dra ner er mer, utan skaka av er det och blicka framåt.

  • daniiel
    Anonym (Bit ifrån) skrev 2014-08-16 16:38:15 följande:

    Men hur ryggradslösa är ni.

    Ni tycker att hon skall strunta i det. Hon är jätteledsen, arg och besviken märker ni inte detta? Andra gäster har tagit illa vid sig till och med, gäster har inte kunnat komma pga detta.

    Hur tänker ni, äh han slog henne bara lite, idag är ju blåmärket borta, han mobbas ju bara i skolan inte hemma varför göra en scen av d. Börja få en ryggrad era fega stackare som inte kan stå upp för er själva


    Nu tycker jag att det är väldigt märklig jämförelse du gör till att börja med. Hur du kan jämföra sådana allvarliga saker som misshandel och mobbing med att ta med barnen (olovandes) på ett bröllop förstår jag verkligen inte.

    Fortsättningsvis, så sa jag inte att TS skulle strunta i det, bara att hon inte behöver göra så himla stor sak av det. Är det verkligen farligt, en sån stor grej? Blev hela kvällen totalförstörd? Blev några andra gäster utan mat? Kunde brudparet inte fira alls? Blev alla gäster tvugna att gå hem? Blev kvällen en katastrof? Mest troligt inte, även om det förmodligen kändes surt. Precis som jag skrev, så var det respektlöst av familjen att ta med barnen. Absolut. Men, är det värt att bli jättearg och upprörd över? Nej. Det handlar inte om att inte stå upp för sig själv, det handlar om att välja vad man lägger sin tid och energi på.

    Jag kan välja att bli jätteupprörd över minsta lilla, alltid, överallt.. men vem är det som drabbas mest av det i det långa loppet? Jo, jag själv, som ständigt ska gå och vara på krigsstigen. 

    Återigen, dom kan visst ifrågasätta detta hos personerna och be om en ursäkt, men kommer TS må bättre av att det ska bli en jättestor grej, ett bråk kanske till och med? Nej, förmodligen inte. Dom kan välja att ställa sig över dom personernas beteende och gå vidare. Fokusera på allt som faktiskt blev bra med bröllopsdagen, alla andra gäster som var där för deras skull och som hade respekteras deras önskan.

    Och att andra gäster blir arga på TS och hennes make är ju bara hur löjligt som helst. Det tycker jag definitivt inte TS ska lägga någon vikt vid alls, för hur i hela friden är det deras fel? Inte alls. Dom hade inte sagt att det var okej för den familjen att ta med barnen och dom visste inte om det. Det borde räcka för övriga gäster. Om övriga gästerna sedan vill ha en förklaring och ursäkt, så får väl dom ta det med gästerna som tog med sig barnen direkt. Jag tycker inte TS och hennes make har någon skyldighet att medla där.
Svar på tråden Så arg efter bröllopet