Varför rakar du dig?
Jag rakar benen, under armarna och allt mellan benen. Benen rakar jag egentligen bara av utseendeskäl, de är finare när du är rakade helt enkelt. Mellan benen och under armarna är dels för utseende men också av hygieniska skäl. Jag tycker det känns ofräsch och kliar mellan benen om jag inte rakar mig. Om jag inte rakar mig under armarna så upplever jag att jag svettas mer. Om jag är rakad håller jag mig torr och fräsch.
Min man rakar överkroppen och håller ansat där nere. Jag tycker han är mycket finare med rakad överkropp eftersom han är muskulös och håller bra form. Sånt ska inte döljas med massa hår! :p Sen uppskattar jag att han håller ansat där nere eftersom det är fräschare så.
Varför funderar du på den dagen du har en tonårs-DOTTER? Hur skulle du ställa dig till om du hade en tonårs-SON som vill börja raka sig? Skulle det också vara ett känsligt ämne? För man kan ju argumentera att det faktiskt är naturligt med skäggväxt och kanske borde skägget växa fritt?
Jag vill inte ha barn men OM jag skulle skaffar barn så skulle jag ge dem en rakhyvel den dagen de vad om det, oavsett om det var min son eller dotter.