• M.G

    Ni som vill gå ner 10-15 kilo. Forts.

    Miafina - När du köper Psyllium, köp då Psylliumskal och inte frön. Fröna kan iriitera tarmen i stället. Ett tips som kan vara bra att veta.

    Psyllium är verkligen bra för magen!!

  • M.G

    Vad är det egentligen som skiljer Atkins och GI metoden? Någon som kan förklara?

  • M.G

    Drakdal - morötter har ett ganska högt index men du får äta ganska mycket för att få i dig samma mängd kolhydrater gämfört med tex. jordnötter som har ett lågt index. De får man vara sparsamma med. Råa har ett lägre index än kokta.

  • M.G

    Jolien - Det är ett bra fett i nötter och mandel. När man äter det goda fettet 'puttar' man ut det dåliga. Kroppen förbränner det goda fettet bättre. Ät mandlar eller nötter tillsammans med måltider där det inte finns något protein tex. om du äter en frukt.

  • M.G

    Är det någon som vet om smörfett är bra ur hälsosynpunkt?
    Marabous 70%-iga chokladkaka innehåller kakaosmör och kakaomassa vilket är bra, men jag vet inte hur det är med smörfett?
    Förut har det stått att den innehålligt 2 lager, ett med ljus choklad och ett med 70%-ig, men nu hittar jag inte den texten. Har dom gjort om den tro?

Svar på tråden Ni som vill gå ner 10-15 kilo. Forts.