• Authors

    Gästfråga - Vad ger du i bröllopspresent?

    För inte kapa en annan tråd som jag startat så skulle jag vilja fråga vad ni här på BT ger i present när ni går på bröllop - pengar eller saker/upplevelser?

    Det finns ju en utbredd uppfattning här på BT att folk ger fula vaser, brödrostar och glasserviser i bröllopspresent, så därför vill många nu i stället ha pengar som gåva.

    Så jag tänkte höra: -Vad har ni gett i bröllopsgåva på, låt oss säga, era tre senaste besökta bröllop? Det vore kul att höra.

    Om jag börjar:

    * En salamikorv på 1,5 kg - Brudparet är hängivna fans på charkuterier. Kostade cirka 500 kr.

    * Gick in med en pengasumma i espressomaskin som kostade 9.000 kr. Jag tro vi var 18-20 stycken som samlade till den. Vår andel var 400 kr.

    * En CD-box med en opera. Brudparet gillar opera mycket. Kostade 450 kr.

    Vad har ni gett på sistone - pengar eller saker?

    /Peggy :)

  • Svar på tråden Gästfråga - Vad ger du i bröllopspresent?
  • Eurolady

    1. Pengar till bröllopsresa (trodde vi, det gick visst till läkare utan gränser i Afrika istället) och en flaska champagne

    2. Presentkort på en spadag med middag

    3. En pokerkväll på Casino Cosmopol tillsammans med oss (från Box experience)

    Tror att vi (jag + sambo) la ca 750 kr på varje present.

  • missZapon

    Senaste bröllopet jag var på så gick alla kompisar ihop och köpte: X-box 360, digital kamera med extra minneskort och nånting mer som jag inte kommer ihåg just nu vad det va. saker som vi visste att de ville ha men inte haft en tanke på att önska sig i bröllopspresent! Men som sagt då var vi riktigt många som gick ihop och jag tror att vi som ett par la max 500kr.

  • Snart_FruL

    1, En korg som jag dekorerat med spetsar, i den hade jag lagt 2 vinglas och 1 vinflaska. Ljus, servetter och servettringar. Minns inte hur mycket jag la...

    2, Presentkort på Åhléns brudparets önskemål 300 kr

    3, Varit med och lagt pengar till linnehanddukar. 300 kr

  • discodivan

    jag gav en madonnafigurin och en porrfilm i ett o samma paket

  • discodivan

    hade båda hemma så jag betalade inget just då

  • anne på grönkulla

    Glas från önskelistan, 2 st (ur en serie de samlar på) a totalt 1000 kr.

    Övriga gånger har jag ingen koll alls - maken har ordnat.

    Pengar eller nåt från önskelistan ser jag som praktiska, enkla (men inte alltid billiga) alternativ - men har man en personligt utformad ide så är det en mycket roligare gåva att ge!

  • Pimpe

    Jag brukar alltid ta ngt från parets önskelista, då vet man att det blir rätt!

  • 4:e Maj

    Present kort (brudparets onskemal) 1400kr
    Filt (pa brudparets onskelista) 700kr
    Georg Jensen salldsbestick 500kr

  • FruÖlandstok

    1. en egenmålad tavla på ett skånelandskap (på den tiden vi bodde i skåne) samt två kokböcker. Kvinnan vid grillen och mannen vid grillen (ca 400kr)

    2. en gästbok till bröllopet.. som en mina vännerbok fast bröllop (ca 250kr)

    3. jösses, det var för länge sen så det minns jag inte.

  • madlin

    Brudparet önskade sig saker/upplevelser de kunde dela på, vi valde att då köpa olika sällskapspel för 600-700:-

    Andra brudparet köpte vi en handgjord utetermometer och en spegel. Minns inte vad vi betalade då, ca 700-800:- ante mig.

  • Pickles

    Senast var min bästa kompis som gifte sig och till dem stickade jag kärleksvantar (samma mönster som kristo faktiskt) och vävde en linneduk.

    Min sambos kusin fick också en linneduk som jag vävt.

    Bröllopet innan det var också en kompis om även hon/de fick en linneduk.

    Tycker det är kul att ge något som man själv gjort och lagt ner lite tid på. Ingen av ovanstående har haft någon önskelista. Hade de haft det så hade jag köpt något därifrån och kanske gjort något litet symboliskt själv.

    Själva har vi önskat oss presentkort på möbler för vi behöver inget annat. Har man bott ihop i många år har man det mesta man behöver och har plats för.

  • viktualia

    Knivset

    Presentkort på Ticnet (för att de ska ta sig tid att gå på teater eller dylikt tillsammans)

    Presentkort på bio (samma motivering som ovan)

    Fin linneduk till matbord

Svar på tråden Gästfråga - Vad ger du i bröllopspresent?