• jocelyn

    Sjukhusskräck..hjälp!!

    En klen tröst kanske men armvecket är smärtfritt att ta i till skillnad från fingret. I fingertoppen har man ju massor med känsliga nerver, i armvecket ligger venen ytligt och sticket är mer skonsamt. Så upplever iaf jag det.

    Säg till innan att du är rädd så kan de låta dig bekanta dig lite med det hela, de kan visa och berätta först vad de ska göra. De brukar säga att man kan titta bort en liten stund om man känner obehag; själv vill jag dock "kontrollera" så att de sticker rätt... Hm.

    Man kan bli lite yr i huvudet efteråt, särskilt om man inte ätit innan. Om det händer brukar de låta en vila en stund på en brits eller stol och i vissa fall får man nåt att dricka.

    Har man blodfobi/sprutfobi kan man svimma av själva fobin. Det är f.ö. den enda fobi som direkt är kopplad till svimningsanfall.

    Är du mycket rädd så kan du med fördel ta hjälp av lugnande tabletter som pickolina tipsat om.
    Om du ändå skall prata med läkare så kan du passa på att nämna din sjukhusskräck och få ett recept på en liten burk med lugnande.
    Det är ju inte många tillfällen du kommer behöva använda dessa och då är beroenderisken försumbar.

  • jocelyn

    Beroenderisken är inte stor om det rör sig om enstaka intag som inför t.ex.tandläkar/läkarbesök.

    Ingen läkare -med korrekt utbildning och vett i skallen- skriver heller ut mer än säg 25 tabl Stesolid à 5 mg. Detta räcker till 25 doser; hälften om man tar 10 mg (vilket är den vanligaste doseringen inför starkt ångestframkallande situationer).

    I den här typen av situation får man väga risken av förskrivningen av ett medel som KAN ge beroende -dock krävs för att beroende skall uppstå ett regelbundet bruk och en viss kontinuitet- mot hälsovinsten i att patientenkan genomgå undersökningar, operationer eller tandläkarbesök.

    KBT i all ära, det kan hjälpa bra mot många fobier. Särskilt då de som är gravt handikappande som Panikångest med agorafobi, GAD eller Social fobi. Även situationsbunden fobi eller fobi för djur, blod, sprutor etc kan behandlas med detta.
    För de lättare fobierna -sprutor, ormar etc- så räcker det ofta med ett par behandlingar för att bli hjälpt.

    Jag anser dock inte att skrämselpropaganda mot lugnande medel hjälper någon som inte ens befinner sig i riskzonen för att drabbas av beroende.

    Och den sista idén om att till slut inte kunna göra något utan tabletter....den stämmer inte heller! Det finns inget i tabletterna som kan hindra dig från att arbeta med fobin. Risken att du inte skulle klara av svåra situationer utan tabletter är jämförbar med risken att inte klara det utan din kompis/mamma/pojkvän eller vem du nu har med som stöd.

Svar på tråden Sjukhusskräck..hjälp!!