Fula brudar? - Vad är egentligen ok att säga på ett forum?
Jag är kraftigt överviktig och tog illa vid mig av det som stod i fina-fulaste-tråden. Jag har aldrig känt mig så vacker som jag gjorde på vår bröllopsdag (som f.ö är imorgon). Fult av de som skriver att tjocka, färgade m.m brudar inte är fint.
Rätta mig om jag har fel, men "detalj" syftar på sakord = substantiv = Ord i denna ordklass betecknar abstrakta och konkreta ting och abstrakta begrepp. En vanligt minnesramsa är "Substantiv är namn på ting, till exempel boll och ring".
När man beskriver hur folk ser ut hamnar detta i en annan kategori -adjektiv = Orden i denna ordklass anger egenskaper som stor eller grön, eller tillstånd som stängd eller död. En minnesramsa är: ?Adjektiven sedan lär, hurudana tingen är, till exempel sur och tvär.?